Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francja i Niemcy za ściślejszą regulacją rynków finansowych

0
Podziel się:

Francja i Niemcy ponownie wezwały w poniedziałek do wprowadzenia
ściślejszej regulacji globalnego sektora finansowego, czyniąc to tuż przed szczytem G20, który
odbędzie się w tym tygodniu w Kanadzie.

Francja i Niemcy ponownie wezwały w poniedziałek do wprowadzenia ściślejszej regulacji globalnego sektora finansowego, czyniąc to tuż przed szczytem G20, który odbędzie się w tym tygodniu w Kanadzie.

"Od czasu naszego pierwszego spotkania w Waszyngtonie w 2008 roku dokonaliśmy rzetelnego postępu w urzeczywistnianiu programu reformowania regulacji finansowych. Nasza praca nie jest jednak zakończona. Ostatnie zaburzenia finansowe pokazały, że trzeba zrobić więcej w celu zapewnienia stabilności finansowej" - napisali prezydent Francji Nicolas Sarkozy i kanclerz Niemiec Angela Merkel we wspólnym liście do premiera Kanady Stephena Harpera.

Wezwali również do zawarcia międzynarodowego porozumienia o nałożeniu podatku lub opłaty na instytucje finansowe oraz międzynarodowego układu dotyczącego podatku od transakcji finansowych. "Taka opłata bądź podatek powinny tworzyć część wiarygodnego programu naprawczego. Uważamy, że opłata taka powinna być dostosowana do ryzyka i stanowić odpowiedź na problem moralnego hazardu w odniesieniu do systemowo ważnych instytucji" - podkreśla się w liście.

Sarkozy i Merkel opowiedzieli się też za zwiększeniem kontroli nad pozagiełdowym (OTC - over-the-counter) rynkiem derywatów oraz za uregulowaniem przez państwa "w skoordynowany sposób" rynku instrumentów przenoszenia ryzyka kredytowego (CDS - credit default swap).

List deklaruje ponadto potrzebę zmniejszenia zależności rynku finansowego od zewnętrznych agencji ratingowych. "Międzynarodowy kodeks postępowania agencji ratingu kredytowego powinien zostać uzupełniony tak, by uwzględnić wpływ, jaki komunikowanie i publikowanie zmian ratingu mogą mieć w kontekście zaburzeń finansowych oraz stabilności finansowej" - napisali przywódcy Francji i Niemiec. (PAP)

dmi/ mc/

6476958

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)