Notowania

francja
24.06.2010 21:05

Francja: "Kanibal z Rouen" skazany na 30 lat więzienia

Na 30 lat pozbawienia wolności skazał w czwartek sąd w Rouen 38-letniego Nicolasa Cocaigna, który zamordował towarzysza z więziennej celi i zjadł kawałek jego płuca.

Podziel się
Dodaj komentarz

Na 30 lat pozbawienia wolności skazał w czwartek sąd w Rouen 38-letniego Nicolasa Cocaigna, który zamordował towarzysza z więziennej celi i zjadł kawałek jego płuca.

Skazany już wcześniej za gwałt Cocaign, zwany "kanibalem z Rouen", został oskarżony o morderstwo, tortury i akt barbarzyństwa. Wymiar kary jest zgodny z oczekiwaniami oskarżenia.

Prokurator Elisabeth Pelsez nie domagała się dożywocia - najwyższego wymiaru kary we Francji - lecz 30 lat więzienia; zastosowała się do postanowień większości ekspertów (pięciu na siedmiu), według których oskarżony cierpiał na zaburzenia psychotyczne, lecz pozostawał częściowo odpowiedzialny za swoje czyny.

Obrona występowała o zwolnienie swego klienta od odpowiedzialności karnej. "Zabił, ponieważ jest obłąkany, całkowicie obłąkany" - mówił adwokat oskarżonego.

Do aktu kanibalizmu w więzieniu w Rouen doszło 2 stycznia 2007 roku.

Jak wówczas poinformowała prokuratura, brak części anatomicznych ofiary na miejscu przestępstwa pozwalał uznać, że "samooskarżenie mordercy o kanibalizm" ma podstawę w faktach. Morderca twierdził wówczas, że zjadł serce współwięźnia, Thierry'ego Baudry. Badanie zwłok ofiary wykazało jednak, że serce było na miejscu, nietknięte, brakowało natomiast lewego płata płuc.

Podczas makabrycznego mordu i dalszych wydarzeń w tej samej celi przebywał trzeci więzień, który nie podniósł alarmu. W 2009 roku osadzony ten popełnił samobójstwo.

Liczne raporty zwracają uwagę na szczególnie trudne warunki we francuskich więzieniach, które przyjmują coraz więcej osób cierpiących na zaburzenia psychiczne. (PAP)

cyk/ mc/

6499914 6497858 arch.

Tagi: francja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz