Notowania

sarkozy
14.11.2010 13:10

Francja ma nowego - starego premiera

Prezydent ponownie powołał na stanowisko premiera Francois Fillona.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy ponownie powołał na stanowisko premiera Francois Fillona, który dzień wcześniej oficjalnie podał się do dymisji - poinformował w komunikacie Pałac Elizejski. Wkrótce oczekiwana jest rekonstrukcja rządu.

W sobotę wieczorem prezydent Nicolas Sarkozy przyjął dymisję szefa rządu, potrzebną do uruchomienia zapowiadanej od wielu miesięcy rekonstrukcji rządu. Zgodnie z oczekiwaniami, w niedzielę szef państwa powołał ponownie na to stanowisko Fillona.

Premier podkreślił w dzisiejszym w komunikacie, że _ po 3,5 roku śmiałych reform, prowadzonych mimo głębokiego kryzysu ekonomicznego i finansowego, rozpoczyna pod kierownictwem szefa państwa nowy etap _.

Niedzielna decyzja Sarkozy'ego kładzie kres spekulacjom mediów o możliwej zmianie na stanowisku szefa rządu. Za głównego konkurenta Fillona do fotela premiera uważany był minister ds. ekologii Jean-Louis Borloo.

Według francuskich mediów, jeszcze w niedzielę wieczorem lub w poniedziałek rano powinien być znany skład nowego rządu. Jak przypuszcza radio France Info, przewidywane są znaczne zmiany personalne w gabinecie.

Nieoficjalnie mówi się, że były premier, szef dyplomacji, obecnie mer Bordeaux, Alain Juppe, obejmie tekę ministra obrony. Z rządu odejdzie zapewne obecny szef dyplomacji Bernard Kouchner. Zastąpić go może obecna minister sprawiedliwości Michele Alliot-Marie.

Sarkozy zapowiedział już w czerwcu, że zamierza przeprowadzić zmiany w rządzie, gdy przyjęta zostanie reforma systemu emerytalnego. Ta kontrowersyjna reforma, podnosząca wiek emerytalny z 60 do 62 lat, weszła w życie w środę.

Francois Fillon jest premierem od początku prezydentury Nicolasa Sarkozy'ego w maju 2007 roku. Od tego czasu przeprowadzono dwie rekonstrukcje jego gabinetów - obecna jest już trzecią.

56-letni Fillon pozostaje od początku w cieniu _ hiperaktywnego _ szefa państwa, który stworzył w Pałacu Elizejskim centrum wszystkich zasadniczych decyzji w państwie. Krytycy Sarkozy'ego wskazują, że zmarginalizował on urząd premiera w niespotykanym do tej pory we Francji stopniu.

Jak zauważają jednak obserwatorzy, w ostatnim roku premier kilkakrotnie okazywał swój dystans wobec prezydenta, prezentując odmienne poglądy w niektórych kwestiach. W niedawnym wywiadzie telewizyjnym Fillon powiedział: _ Sarkozy nie był nigdy moim mentorem _, co zostało odebrane jako demonstracja własnej niezależności.

W sondażach popularności Fillon utrzymuje od dłuższego czasu poparcie wyższe od prezydenta. W końcu września (według nowego sondażu TNS Sofres) popierało go 34 proc. ankietowanych, gdy Sarkozy'ego tylko 26 procent. Prywatnie premier francuski znany jest jako miłośnik wyścigów samochodowych - sam w przeszłości prowadził sportowe ferrari jako uczestnik znanego rajdu w Le Mans.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Reforma emerytalna we Francji coraz bliżej finału ]( http://news.money.pl/artykul/reforma;emerytalna;we;francji;coraz;blizej;finalu,201,0,707529.html )
* [ Francuz wszech czasów. Generał pokonał cesarzy ]( http://news.money.pl/artykul/francuz;wszech;czasow;general;pokonal;cesarzy,137,0,706697.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: sarkozy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz