Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francja: Mieszkańcy zlikwidowali obozowisko Romów

0
Podziel się:

Kilkudziesięciu mieszkańców Marsylii zmusiło koczujących w pobliżu ich osiedla Romów do ucieczki, a potem podpaliło pozostałości dzikiego obozowiska.

Francja: Mieszkańcy zlikwidowali obozowisko Romów
(Reporter)

Kilkudziesięciu mieszkańców Marsylii zmusiło koczujących w pobliżu ich osiedla Romów do ucieczki, a potem podpaliło pozostałości dzikiego obozowiska - podały lokalne media. Sprawcy motywują swoje działanie bezczynnością policji.

Jak podał jako pierwszy dziennik _ La Provence _, romskie obozowisko pojawiło się na terenie osiedla Creneaux, na północy Marsylii, cztery dni temu. W czwartek wieczorem kilkudziesięciu mieszkańców Marsylii otoczyło koczowisko, nakłaniając około 40 Romów do natychmiastowego opuszczenia miejsca.

Według gazety nie doszło do przemocy fizycznej. Gdy grupa romska ewakuowała swoje przyczepy i pojazdy, mieszkańcy podpalili pozostałości obozowiska. Następnie na miejsce przybyła policja, która oddzieliła od siebie pozostałych tam jeszcze Romów od sprawców podpalenia.

Według radia Europe1 mieszkańcy osiedla odwiedzili w czwartek rano prefekturę i władze miasta, wzywając do likwidacji romskiego obozowiska. Grozili, że w razie bezczynności władz sami przejdą do czynu. Obwiniali też Romów o to, że ci _ wszystko brudzą _ i że popełnili kilka włamań w okolicy.

Senator i zarazem mer wspomnianej dzielnicy Marsylii, Samia Ghali (Partia Socjalistyczna), potwierdziła, że wpłynęły do niej ostatnio skargi mieszkańców na Romów. Od sierpnia br. francuska policja zlikwidowała obozowiska Romów w wielu miastach, m.in. w Lille, Marsylii, Lyonie czy w regionie podparyskim, m.in. w gminie Creteil.

Rządzący od wiosny we Francji socjaliści kontynuują politykę usuwania nielegalnych siedlisk Romów, rozpoczętą na szerszą skalę w 2010 roku za rządów prawicowego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego. Lewica argumentuje, że w razie wydania wyroku sądowego policja musi bezwzględnie ewakuować nielegalne obozowiska. Jednocześnie socjaliści twierdzą, że chcą ułatwić Romom integrację z francuskim społeczeństwem, m.in. przez zniesienie przeszkód w przyjmowaniu romskich dzieci do szkół. Szacuje się, że we Francji żyje 15-20 tys. Romów.

Czytaj więcej w Money.pl
Francja łagodzi restrykcje wobec tej nacji Wśród decyzji podjętych w celu poprawy sytuacji Romów jest taka, która ułatwia integrację przez pracę.
Biorą się za islamskich radykałów. Na serio - _ Nie zawaham się wydalić tych, którzy powołując się na islam, stanowią poważne zagrożenie dla porządku publicznego _- ostrzegł Manuel Valls.
800 tys. euro odszkodowania za 7 lat więzienia 51-letni dziś Loic Secher, były robotnik rolny, padł dziewięć lat temu ofiarą błędu wymiaru sprawiedliwości.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)