Notowania

francja
10.02.2010 21:56

Francja: Muzeum masonerii w Paryżu znów czynne

Od czwartku w Paryżu można zwiedzać odnowione i powiększone muzeum masonerii w siedzibie Loży Wielkiego Wschodu Francji.

Podziel się
Dodaj komentarz

Od czwartku w Paryżu można zwiedzać odnowione i powiększone muzeum masonerii w siedzibie Loży Wielkiego Wschodu Francji.

Zgromadzono w nim kilkaset eksponatów - masońskie insygnia, biżuterię, obrazy przedstawiające obrzędy inicjacji, portrety historycznych postaci i pamiątki, jak ozdobiona masońskim symbolami szpada generała de La Fayette, uczestnika wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, czy masoński fartuszek Woltera, który do loży wstąpił na krótko przed śmiercią.

W muzeum znajduje się również ważna kolekcja fajansów z XVIII wieku z dekoracjami o masońskich motywach, a także rękopisy, ryciny, książki, fotografie - w sumie 10 tysięcy przedmiotów.

Muzeum przypomina też o walkach, w których uczestniczyła masoneria, i debatach o laicyzacji.

Utworzone w 1889 roku muzeum od 2003 roku należy do wspieranych przez państwo francuskich muzeów publicznych "Musees de France", jak m.in. Luwr.

Wolnomularze nie utracili ważnego miejsca w historii Francji. Nadal wywierają wpływ na przyszłość społeczeństwa francuskiego. Xavier Bertrand, były minister zdrowia i były minister pracy, stosunków społecznych i solidarności, a obecnie sekretarz generalny Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP), i prezydent Nicolas Sarkozy należą do wspólnoty, która swoją nazwę wzięła od słowa "mason", oznaczającego budowniczego - mówi Wielki Mistrz Wielkiego Wschodu Francji Pierre Lambicchi. (PAP)

klm/ mc/

5647020, int.

Tagi: francja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz