Notowania

francja
04.01.2010 09:12

Francja odrzuca ultimatum Iranu

Teheran dał Zachodowi miesiąc na przyjęcie oferty wymiany niskowzbogaconego uranu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Szef MSZ Francji Bernard Kouchner odrzucił w poniedziałek ostatnią propozycję Iranu, który dał Zachodowi miesiąc na przyjęcie oferty dotyczącej wymiany nisko wzbogaconego uranu na warunkach Teheranu.

_ - To, co chcą nam narzucić, jest dla nas nie do zaakceptowania _ - oznajmił Kouchner. W sobotę Iran wyznaczył wspólnocie międzynarodowej czas do końca stycznia na zawarcie porozumienia w sprawie wymiany materiału nuklearnego. Szef MSZ Manuszehr Mottaki oznajmił, że w razie braku decyzji _ Teheran będzie sam wzbogacał uran do najwyższego poziomu. To jest ultimatum _ - zagroził.

Kwestia wzbogacania uranu, którego Iran potrzebuje - jak twierdzi - do reaktora badawczego w Teheranie, jest źródłem sporu z krajami zachodnimi i częścią wspólnoty międzynarodowej, obawiającymi się, że Teheran może być w stanie wyprodukować wystarczającą ilość wysoko wzbogaconego uranu, by zbudować broń atomową. Iran wielokrotnie zapewniał, że jego działania w tej sferze służą wyłącznie uzyskaniu paliwa do elektrowni jądrowych.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Izrael: Do 2011 **Iran** może zbudować bombę jądrową ]( http://news.money.pl/artykul/izrael;do;2011;iran;moze;zbudowac;bombe;jadrowa,14,0,571150.html )
* [ Ahmadineżad: Gruboskórne żarty w złym guście ]( http://news.money.pl/artykul/ahmadinezad;gruboskorne;zarty;w;zlym;guscie,222,0,569822.html )
* [ Będą nowe sankcje dla Iranu? ]( http://news.money.pl/artykul/beda;nowe;sankcje;dla;iranu,67,0,566083.html )

W październiku grupa 5 plus 1 (pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcy), która prowadzi negocjacje w sprawie irańskiego programu atomowego, zaproponowała Iranowi jednoczesną wymianę 1200 kilogramów nisko wzbogaconego uranu, co według Międzynarodowej Organizacji Energii Atomowej (MAEA) stanowi 70 proc. irańskich zapasów tego surowca, w zamian za paliwo do znajdującego się w Teheranie reaktora badawczego, w którym produkowane są izotopy medyczne.

Teheran odrzucał tę propozycję, co spotkało się z potępieniem ze strony MAEA oraz groziło wprowadzeniem nowych sankcji międzynarodowych przez ONZ.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: francja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz