Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
francja
04.01.2010 09:12

Francja odrzuca ultimatum Iranu

Teheran dał Zachodowi miesiąc na przyjęcie oferty wymiany niskowzbogaconego uranu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Szef MSZ Francji Bernard Kouchner odrzucił w poniedziałek ostatnią propozycję Iranu, który dał Zachodowi miesiąc na przyjęcie oferty dotyczącej wymiany nisko wzbogaconego uranu na warunkach Teheranu.

_ - To, co chcą nam narzucić, jest dla nas nie do zaakceptowania _ - oznajmił Kouchner. W sobotę Iran wyznaczył wspólnocie międzynarodowej czas do końca stycznia na zawarcie porozumienia w sprawie wymiany materiału nuklearnego. Szef MSZ Manuszehr Mottaki oznajmił, że w razie braku decyzji _ Teheran będzie sam wzbogacał uran do najwyższego poziomu. To jest ultimatum _ - zagroził.

Kwestia wzbogacania uranu, którego Iran potrzebuje - jak twierdzi - do reaktora badawczego w Teheranie, jest źródłem sporu z krajami zachodnimi i częścią wspólnoty międzynarodowej, obawiającymi się, że Teheran może być w stanie wyprodukować wystarczającą ilość wysoko wzbogaconego uranu, by zbudować broń atomową. Iran wielokrotnie zapewniał, że jego działania w tej sferze służą wyłącznie uzyskaniu paliwa do elektrowni jądrowych.

W październiku grupa 5 plus 1 (pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcy), która prowadzi negocjacje w sprawie irańskiego programu atomowego, zaproponowała Iranowi jednoczesną wymianę 1200 kilogramów nisko wzbogaconego uranu, co według Międzynarodowej Organizacji Energii Atomowej (MAEA) stanowi 70 proc. irańskich zapasów tego surowca, w zamian za paliwo do znajdującego się w Teheranie reaktora badawczego, w którym produkowane są izotopy medyczne.

Teheran odrzucał tę propozycję, co spotkało się z potępieniem ze strony MAEA oraz groziło wprowadzeniem nowych sankcji międzynarodowych przez ONZ.

Tagi: francja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz