Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Francja: Państwo zapłaci odszkodowanie za sprawę tajwańskich fregat

0
Podziel się:

Państwo francuskie razem z koncernem Thales będą musiały zapłacić
łącznie około 630 mln euro odszkodowania za nielegalne prowizje związane ze sprzedażą w latach 90.
francuskich okrętów do Tajwanu - podały we wtorek francuskie media.

Państwo francuskie razem z koncernem Thales będą musiały zapłacić łącznie około 630 mln euro odszkodowania za nielegalne prowizje związane ze sprzedażą w latach 90. francuskich okrętów do Tajwanu - podały we wtorek francuskie media.

Wyrok taki wydał w Paryżu międzynarodowy sąd arbitrażowy.

Sprawa dotyczy podpisanego w 1991 roku przez Francję głośnego kontraktu zbrojeniowego, który przewidywał sprzedaż Tajwanowi sześciu francuskich fregat. Paryski międzynarodowy sąd arbitrażowy uznał w poniedziałek, że państwo francuskie, wspólnie z grupą Thales, odpowiadają za przelanie nielegalnych wówczas prowizji pośrednikom w tej transakcji.

Zgodnie z orzeczeniem sądu, państwo francuskie, jako właściciel przedsiębiorstwa wojskowego przemysłu stoczniowego - DCN, ma zapłacić Tajwanowi 70 proc. zasądzonego odszkodowania. Pozostała część kwoty obciąża rachunek drugiego kontrahenta po stronie francuskiej - koncernu Thales.

Podpisana w 1991 roku umowa handlowa w tej sprawie zabraniała płacenia prowizji pośrednikom, którzy nakłaniali władze tajwańskie do zakupu francuskich okrętów wojennych. Tymczasem śledztwo w tej sprawie pokazało, że Francuzi złamali ten zakaz i że na konto głównego tajwańskiego pośrednika Andrew Wanga wpłynęły milionowe nielegalne prowizje.

Koncern Thales ogłosił, że nie uznaje poniedziałkowego wyroku i że odwoła się od niego do sądu apelacyjnego.

Tzw. afera fregat tajwańskich z lat 90. była w ostatniej dekadzie we Francji źródłem długoletniego dochodzenia. Organy śledcze podejrzewały wielu polityków francuskich o malwersacje przy realizacji tego kontraktu. Ostatecznie jednak w 2008 roku śledztwo umorzono z braku dowodów na nadużycia finansowe przedstawicieli francuskich władz.

Oddzielnym rozdziałem sprawy fregat tajwańskich była najgłośniejsza w ostatnich latach tzw. afera Clearstream, ujawniona w 2004 roku. Dotyczyła ona fałszywego oskarżenia ważnych osobistości polityki i biznesu, w tym obecnego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego, o ukrywanie na tajnym koncie w luksemburskim banku Clearstream rzekomych dochodów ze wspomnianych transakcji tajwańskich. Dochodzenie wykazało jednak, że lista owych kont została sfabrykowana. W styczniu br. paryski sąd w pierwszej instancji skazał bezpośrednich sprawców tej machinacji, ale uniewinnił jednocześnie głównego podejrzanego o jej zainicjowanie - byłego premiera Francji Dominique'a de Villepina.

Szymon Łucyk (PAP)

szl/ jhp/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)