Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Francja: Premier o konieczności reakcji na atak chemiczny w Syrii

0
Podziel się

Premier Francji Jean-Marc Ayrault oświadczył w środę, że jeśli nie
będzie odpowiedzi na atak chemiczny w Syrii, powstanie ryzyko przekazania Teheranowi błędnego
przesłania w kwestii irańskiego programu nuklearnego.

bErsVqjp

Premier Francji Jean-Marc Ayrault oświadczył w środę, że jeśli nie będzie odpowiedzi na atak chemiczny w Syrii, powstanie ryzyko przekazania Teheranowi błędnego przesłania w kwestii irańskiego programu nuklearnego.

Zdaniem francuskiego premiera brak reakcji na użycie broni chemicznej w Syrii stwarzałby zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa w całym regionie. "Jaką wiarygodność miałyby zobowiązania naszej wspólnoty międzynarodowej w kwestii nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia, łącznie z bronią nuklearną?" - mówił podczas debaty parlamentu francuskiego na temat Syrii.

"Jakim byłoby to przesłaniem do innych reżimów, a mam na myśli, podobnie jak wy, Iran i Koreę Północną? Przesłanie byłoby jasne: możecie kontynuować" - podkreślał Ayrault.

bErsVqjr

Francuscy socjaliści domagają się ukarania syryjskiego reżimu, obciążając go odpowiedzialnością za atak chemiczny w Damaszku 21 sierpnia, w którym - według Waszyngtonu - zginęło ponad 1,4 tys. ludzi, natomiast opozycja jest przeciwna. Najważniejsi politycy centroprawicowej UMP ostrzegają przed ryzykiem związanym z zaangażowaniem się wojnę.

Francuska opozycja domagała się głosowania w parlamencie w sprawie ewentualnej akcji militarnej przeciwko Syrii. Socjaliści odrzucili to, wskazując na konstytucyjne prawo prezydenta do podjęcia decyzji w tej kwestii.

Prezydent USA Barack Obama, który jest też zwierzchnikiem sił zbrojnych swego kraju, podjął decyzję o zaatakowaniu celów reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada, ale postanowił zwrócić się o jej autoryzację do Kongresu.

Rzeczniczka rządu Francji Najat Vallaud-Belkacem podkreśliła w środę, że prezydent Francois Hollande jest zdeterminowany "znaleźć ripostę" na użycie przez syryjskie władze gazów bojowych wobec ludności cywilnej.

bErsVqjx

Hollande zapowiedział, że Francja nie podejmie samodzielnie interwencji zbrojnej w Syrii, jeśli Kongres USA wypowie się przeciwko takiej akcji. (PAP)

az/ mc/

14511533,arch.

bErsVqjS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)