Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Francja: Radio RTL: Groźba ataku terrorystycznego w Paryżu

0
Podziel się

Terroryści planują zamach na środki transportu publicznego w stolicy Francji -
podało w poniedziałek radio RTL, powołując się na źródła bliskie do francuskiego MSW. Według nich,
policja poszukuje kobiety, która planuje samobójczy atak w Paryżu.

bEhqHKqJ

Terroryści planują zamach na środki transportu publicznego w stolicy Francji - podało w poniedziałek radio RTL, powołując się na źródła bliskie do francuskiego MSW. Według nich, policja poszukuje kobiety, która planuje samobójczy atak w Paryżu.

Według francuskiego radia, w nocy ze środy na czwartek MSW otrzymało "dwie zgodne informacje pochodzące z jednego z krajów Maghrebu i od służb francuskich" o groźbie ataku terrorystycznego.

RTL poinformowało też, że od czwartku francuskie służby specjalne próbują odnaleźć "kobietę-terrorystkę, która planuje dokonać ataku +kamikadze+ w Paryżu".

bEhqHKqL

Radio twierdzi również, że rektorowi Wielkiego Meczetu w Paryżu Dalilowi Boubakeurowi, uznawanemu za przeciwnika fundamentalistów, grożono ostatnio śmiercią. Korzysta on teraz - według RTL - z policyjnej ochrony.

Źródła zbliżone do MSW twierdzą, że mimo niepokojących sygnałów Francja nie podniosła obowiązującego już na terenie kraju wysokiego, "czerwonego" poziomu pogotowia antyterrorystycznego; trzeciego w czterostopniowej skali. Ten stopień pogotowia jest jednak "wzmocniony". Ostatni, "szkarłatny" poziom zagrożenia jest ogłaszany tylko wtedy, gdy atak terrorystyczny wydaje się "nieuchronny".

Francuski minister spraw wewnętrznych Brice Hortefeux oświadczył w czwartek, że liczne oznaki w ostatnich dniach wskazują na to, że ryzyko ataku terrorystycznego przeciwko Francji jest podwyższone.

Jako jedną z nich wymienił porwanie w czwartek w północnym Nigrze pięciu Francuzów, w tym dwóch pracowników firmy nuklearnej Areva. Nie ma na razie żadnych wieści o uprowadzonych osobach. Żadna z organizacji terrorystycznych nie przyznała się do porwania, ale głównym podejrzanym jest północnoafrykański odłam Al-Kaidy.

bEhqHKqR

Obawy przed terrorystami wzmacnia też przyjęta w ubiegły wtorek ustawa zakazująca noszenia we wszystkich miejscach publicznych muzułmańskich zasłon, takich jak burka czy nikab. Wcześniej różne grupy islamistyczne groziły Francji atakami w wypadku zaaprobowania tego zakazu.

Już od początku sierpnia władze francuskie nasiliły policyjne patrole na terytorium całego kraju, w tym zwłaszcza wokół obiektów turystycznych i świątyń. Wzmocnienie czujności antyterrorystycznej ogłoszono zaraz po ujawnieniu w końcu lipca informacji o zabiciu przez Al-Kaidę Islamskiego Maghrebu francuskiego zakładnika, 78-letniego Michela Germaneau.

Szymon Łucyk (PAP)

szl/ jo/ ap/

bEhqHKrm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)