Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francja: Rząd chce oszczędności w sektorze obronnym

0
Podziel się:

Rząd Francji przedstawił w piątek oszczędnościowy projekt budżetu
dla sektora obronnego kraju na lata 2014-2019. Przewiduje on m.in. redukcję zatrudnienia o blisko
34 tys. osób oraz zamrożenie budżetu na obecnym poziomie przez trzy lata.

Rząd Francji przedstawił w piątek oszczędnościowy projekt budżetu dla sektora obronnego kraju na lata 2014-2019. Przewiduje on m.in. redukcję zatrudnienia o blisko 34 tys. osób oraz zamrożenie budżetu na obecnym poziomie przez trzy lata.

W latach 2014-2016 wydatki na obronę pozostaną na obecnym poziomie 31,4 mld euro rocznie; do 2019 roku mają wzrosnąć do 32,5 mld euro rocznie.

Projekt budżetu przewiduje też likwidację 23,5 tys. miejsc pracy w sektorze obrony, w tym 16 tys. stanowisk administracyjnych. Redukcję dodatkowych 10 tys. miejsc ustalono już w poprzednim budżecie.

Siły zbrojne Francji zatrudniają obecnie ok. 228 tys. osób, kolejnych 165 tys. osób pracuje w sektorze obronnym, nie licząc osób zatrudnianych przez podwykonawców.

Rząd francuski liczy na to, że oszczędnościowy budżet, wymuszony kiepską kondycją gospodarczą kraju, przyniesie 60 mld euro oszczędności przez pięć lat. Minister obrony Jean-Yves Le Drian podkreślił w wywiadzie dla Radio 1, że uniknięto przy tym drastycznych cięć, które - jak ostrzegali politycy i wojskowi - mogłyby osłabić potencjał militarny kraju.

W ramach proponowanego budżetu do 2019 roku wojsko będzie kupować około pięciu nowoczesnych myśliwców Rafale rocznie, a nie 11, jak uzgodniono wcześniej. Koszt jednego samolotu wynosi ok. 120 mln dolarów. Francuskie siły zbrojne zamówiły ogółem 180 samolotów Rafale; na jedną trzecią tego zamówienia nie zaplanowano jeszcze środków - przypomina Reuters.

Oczekuje się, że w najbliższych miesiącach będzie trwała debata nad projektem budżetu obronnego oraz że zostanie on przegłosowany do końca roku. W obu izbach parlamentu większością dysponuje rządząca Partia Socjalistyczna prezydenta Francois Hollande'a.

W lipcu agencja ratingowa Fitch obniżyła notę Francji z najwyższego poziomu AAA do AA+ z perspektywą stabilną. Agencja wskazała przy tym na niepewność co do szans wzrostu francuskiej gospodarki, co źle rokuje próbom skonsolidowania budżetu państwa, a także na rosnące bezrobocie, deficyt budżetowy, spadek popytu zewnętrznego oraz nasilanie się kryzysu w strefie euro. (PAP)

akl/ ap/

14315185 14312178 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)