Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Francja: Rząd krytykowany za zakup szczepionek przeciwko grypie

0
Podziel się

Podczas zakupu przez francuski rząd w ubiegłym roku szczepionek przeciw grypie
A/H1N1 doszło do poważnych nieprawidłowości - głosi opublikowany w czwartek raport francuskiego
Senatu. Senatorowie zarzucają władzom uległość wobec firm farmaceutycznych.

bEiHjbQl

*Podczas zakupu przez francuski rząd w ubiegłym roku szczepionek przeciw grypie A/H1N1 doszło do poważnych nieprawidłowości - głosi opublikowany w czwartek raport francuskiego Senatu. Senatorowie zarzucają władzom uległość wobec firm farmaceutycznych. *

Specjalna komisja Senatu przygotowała raport dotyczący zamówienia w ubiegłym roku przez rząd Francji 94 mln sztuk szczepionek przeciw grypie A. Od wielu miesięcy we Francji, jak w innych krajach, władze są krytykowane za wydawanie nadmiernych funduszy na kampanię szczepień przeciw epidemii, której skala okazała się dużo mniejsza od zapowiadanej.

W konkluzjach swojego raportu senatorowie twierdzą, że kontrakty z firmami farmaceutycznymi podpisane przez władze cechuje "wyraźna dysproporcja (na rzecz koncernów) i wątpliwa legalność pewnych klauzuli". W szczególności mowa jest o tym, że w tych umowach handlowych rząd nie zastrzegł sobie możliwości zmiany liczby zamówionych szczepionek w zależności od ewolucji epidemii.

bEiHjbQn

Według raportu, innym zaniedbaniem rządu przy zawieraniu kontraktów było to, że zgodził się on w imieniu państwa wypłacić odszkodowania ewentualnym ofiarom skutków ubocznych szczepionek przeciw grypie A. Tymczasem na mocy prawa francuskiego ten obowiązek spoczywa na firmach farmaceutycznych. "Jest niedopuszczalne, by władze odpowiedzialne za przeprowadzenie tak istotnej misji były zdane na łaskę dostawców szczepionek" - głosi raport.

Senat zarzuca także rządowi, że przez wiele miesięcy odmawiał mediom prawa do poznania treści tych kontraktów i ujawnił je dopiero pod wpływem fali prasowej krytyki.

Senacki raport jest już kolejnym dokumentem krytykującym rząd Francois Fillona za kontrakty na zakup szczepionek przeciw grypie A/H1N1. W lipcu podobny raport opublikowała izba niższa parlamentu, Zgromadzenie Narodowe.

Z powodu nikłego zainteresowania szczepieniami we Francji minister zdrowia Roselyne Bachelot wynegocjowała w tym roku z firmami farmaceutycznymi wycofanie się z kontraktów na 50 milionów sztuk szczepionek. Francuskie państwo musiało jednak za anulowanie zakupu szczepionek zapłacić tym koncernom 48 milionów euro. W sumie cała kampania szczepień kosztowała budżet prawie 700 milionów euro.

bEiHjbQt

Według danych z lipcowego raportu Zgromadzenia Narodowego, we Francji na grypę A zmarło 312 osób, a zaszczepiło się przeciw niej - 5,7 mln ludzi.

Szymon Łucyk (PAP)

szl/ ap/

bEiHjbQO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)