Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
18.09.2012 17:32

Francja: Sąd nakazał zwrot zdjęć topless księżnej Cambridge

# reakcja księcia i księżnej Cambridge #

Podziel się
Dodaj komentarz

# reakcja księcia i księżnej Cambridge #

18.09. Nanterre (PAP/AFP,AP) - Francuski sąd cywilny w Nanterre nakazał we wtorek tabloidowi "Closer", który zamieścił fotografie topless księżnej Cambridge Catherine, zwrócić wszystkie cyfrowe kopie i oryginały zdjęć parze książęcej. William i Kate wyrazili zadowolenie z decyzji sądu.

Sąd w Nanterre wydał również całkowity zakaz dalszego rozpowszechniania zdjęć.

Na magazyn "Closer", należący do włoskiej grupy medialnej Mondadori kontrolowanej przez byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego, nałożono karę w wysokości 2 tys. euro kosztów sądowych oraz 10 tys. euro za każdy ewentualny nowy przypadek rozpowszechniania zdjęć.

"Closer" zapłaci też 10 tys. euro za każdy dzień zwłoki, jeśli nie odda zdjęć małżonki księcia Williama w ciągu 24 godzin.

W krótkim oświadczeniu złożonym po ogłoszeniu wyroku książę i księżna Cambridge zapewnili, że "z zadowoleniem przyjęli decyzję sądu". Prawniczka Kate i Williama Maud Sobel powiedziała, że jest to "wspaniała decyzja", która oznacza, że książęca para "dowiodła swych racji".

Brytyjska para książęca złożyła też w poniedziałek osobny pozew do sądu karnego, oskarżając fotografów i magazyn "Closer" o naruszenie prywatności. Sąd ogłosił we wtorek wszczęcie śledztwa w tej sprawie.

Podstawą oskarżenia jest artykuł 226 francuskiego kodeksu karnego, zabraniający jakiegokolwiek umyślnego ingerowania w sferę prywatną danej osoby, m.in. poprzez upowszechnianie bez jej zgody zdjęć, przedstawiających ją w "okolicznościach prywatnych".

Dotychczas prywatne zdjęcia księżnej Kate, opalającej się topless na zamku w Prowansji podczas urlopu u boku księcia Williama, wydrukował francuski "Closer", a przedrukował je irlandzki "Daily Star". Włoski magazyn plotkarski "Chi", również należący do grupy Mondadori, opublikował w poniedziałek kilkadziesiąt zdjęć pary w specjalnym wydaniu zatytułowanym "Kate Middleton - Skandal na dworze: królowa jest naga!".

Decyzja francuskiego sądu nie ma jednak wpływu na zdjęcia opublikowane we włoskiej i irlandzkiej prasie.

To już drugi skandal, jaki w ostatnim czasie stał się udziałem brytyjskiej rodziny królewskiej. Pod koniec sierpnia amerykański plotkarski portal internetowy TMZ opublikował zdjęcia z rozbieranej imprezy z udziałem księcia Harry'ego, trzeciego w kolejce do tronu, w jednym z hoteli w Las Vegas. Reakcja dworu była jednak w tym przypadku zgoła inna niż obecnie; publikację niemal zignorowano i nie podjęto żadnych kroków wobec gazet, które zdecydowały się na przedruk.

Tym razem żadna z brytyjskich gazet nie opublikowała zdjęć półnagiej księżnej.

William i Kate zakończyli we wtorek podróż po krajach Azji Południowo-Wschodniej, w ramach obchodów 60-lecia panowania Elżbiety II, wizytą w wyspiarskim państewku Tuvalu. (PAP)

jal/ mau/ ap/

12251208 12251057 12251835 12253119 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz