Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francja: Sąd odrzucił wniosek o wstrzymanie zwolnień w RFI

0
Podziel się:

Francuski sąd odrzucił w poniedziałek skargę związkowców Radia France
International, sprzeciwiających się planowanym masowym zwolnieniom w tej rozgłośni. Wyrok pozwala
na rozpoczęcie realizacji planu przewidującego m.in. likwidację polskiej sekcji RFI.

Francuski sąd odrzucił w poniedziałek skargę związkowców Radia France International, sprzeciwiających się planowanym masowym zwolnieniom w tej rozgłośni. Wyrok pozwala na rozpoczęcie realizacji planu przewidującego m.in. likwidację polskiej sekcji RFI.

W połowie stycznia tego roku dyrekcja RFI zdecydowała, że wskutek poważnych trudności finansowych pracę straci jedna piąta z ponad tysiąca zatrudnionych. Zapowiedziano, że w ramach tego "planu modernizacji" rozgłośnia przestanie nadawać programy w sześciu językach obcych, w tym po polsku.

Związki zawodowe odwołały się od tej decyzji na drodze sądowej, argumentując, że dyrekcja nie dotrzymała procedury uprzedniego poinformowania pracowników o przygotowywanym planie zwolnień. W maju sąd nakazał szefom przedsiębiorstwa uzupełnienie brakujących formalności. Związki złożyły potem kolejną skargę, którą jednak w poniedziałek sąd drugiej instancji uznał za bezzasadną. W opinii sędziów, dyrekcja radia dołożyła wszelkich starań, by przygotować pracowników do "planu modernizacji".

Jak dowiedziała się PAP, sekcja polska RFI ma nadawać co najmniej do końca sierpnia. Pracownicy redakcji starają się nadal o uratowanie prowadzonej po polsku strony internetowej. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że dyrekcja nie chce się zgodzić na ten postulat.

Jeden z pracowników polskiej redakcji, chcący zachować anonimowość, powiedział, że polscy dziennikarze są bardzo zmęczeni trwającym od pół roku stanem zawieszenia, ale "trzymają się solidarnie". Niektórzy z nich liczą w najgorszym razie na wywalczenie korzystniejszych warunków odejścia z pracy.

Decyzja sądu nie zamyka związkowcom innych form działania przeciw zwolnieniom. Już od 8 tygodni w RFI trwa nieprzerwany strajk, wskutek którego zakłócone są audycje rozgłośni, a niektóre sekcje - w tym polska - wcale nie nadają programu.

Polska redakcja francuskiego radia, licząca dotychczas kilkunastu pracowników, w tym 11 dziennikarzy, emituje jedną godzinę audycji dziennie na falach średnich i redaguje stronę internetową.

Zgodnie z planem dyrekcji RFI, z anteny tego radia znikną w ciągu najbliższych miesięcy programy przygotowywane przez redakcję polską, niemiecką, turecką, albańską, serbską i chorwacką oraz laotańską. Zdaniem szefów radiostacji nadawanie w tych językach "nie jest już konieczne ze względu na rozwój geopolityczny".

W 2008 roku RFI, którego budżet wynosi 133 mln euro, miało ponad 9 mln euro deficytu. Dyrekcja oświadczyła, że "RFI jest w niebezpieczeństwie", zwłaszcza wobec redukcji następujących w budżecie państwa.

Restrukturyzacja publicznej rozgłośni jest związana także z powstaniem w tym roku holdingu AEF (Zagraniczne Media Francji), który łączy działające dotąd oddzielnie RFI i telewizję France 24.

Szymon Łucyk (PAP)

szl/ cyk/ mc/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)