Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francja: Sarkozy broni wyboru energetyki jądrowej

0
Podziel się:

Prezydent Nicolas Sarkozy wyraził w środę przekonanie, że Francja dokonała
słusznego wyboru, stawiając na rozwój energetyki jądrowej. Dodał, że Paryż wyciągnie wnioski z
katastrofy w japońskiej elektrowni Fukushima.

Prezydent Nicolas Sarkozy wyraził w środę przekonanie, że Francja dokonała słusznego wyboru, stawiając na rozwój energetyki jądrowej. Dodał, że Paryż wyciągnie wnioski z katastrofy w japońskiej elektrowni Fukushima.

"Francja dokonała wyboru energii jądrowej, która stanowi zasadniczy element jej niezależności energetycznej i walki z efektem cieplarnianym" - oświadczył Sarkozy na posiedzenia rządu. "Pozostaję dzisiaj przekonany o słuszności tego wyboru" - dodał szef państwa, cytowany w komunikacie Pałacu Elizejskiego.

W jego opinii, "najwyższa techniczna jakość" oraz przejrzystość francuskich siłowni "znajduje uznanie na całym świecie".

Jednocześnie w swoim oświadczeniu Sarkozy powtórzył, że jego rząd "wyciągnie wnioski z wypadku w Fukushimie, dokonując kompletnego przeglądu systemu bezpieczeństwa siłowni nuklearnych". Szef państwa zaznaczył, że rząd zobowiązuje się do upublicznienia wyników tych testów.

Dzień wcześniej premier Francois Fillon zapowiedział, że jego kraj przeprowadzi kontrole we wszystkich swoich elektrowniach atomowych, aby zbadać ich odporność na powodzie i wstrząsy sejsmiczne.

Sarkozy dodał w środę, że na poziomie krajowym "rząd będzie wsłuchiwał się" w głosy wszystkich zainteresowanych, aby zoptymalizować politykę energetyczną Francji.

Szef państwa nie odniósł się natomiast bezpośrednio do niedawnej propozycji opozycyjnej partii Zieloni-Ekologiczna Europa, która chce przeprowadzenia we Francji referendum w sprawie przyszłości elektrowni jądrowych.

W środowej deklaracji Sarkozy podkreślił też, że Francja jest gotowa na prośbę władz japońskich udzielić "wszelkiej pomocy technicznej i humanitarnej, jaka będzie konieczna". Przypomniał, że już w chwili obecnej w Japonii przebywa 114 członków francuskich ratowników, w tym żołnierzy i strażaków. Prezydent dodał, że w najbliższych godzinach zostanie wysłana przez Paryż pomoc materialna dla Japończyków, którzy stracili dach nad głową w wyniku katastrofy.

Szacuje się, że w aglomeracji Tokio przebywa ok. 2 tys. obywateli francuskich. 185 z nich, w tym wiele dzieci i osoby starsze, powróciło już w środę rano do Paryża specjalnym samolotem wojskowym. Władze francuskie wzywają pozostałych obywateli francuskich, aby jak najszybciej powrócili do kraju lub żeby pojechali na południe Japonii, aby oddalić się od zagrożenia promieniowaniem jądrowym.

Francja jest drugą - po Stanach Zjednoczonych - światową potęgą w dziedzinie energetyki jądrowej. Działa tam obecnie 58 elektrowni atomowych, które zaspokajają 80 proc. krajowego zapotrzebowania na energię. Średnio liczą one sobie 25 lat. Najstarszy reaktor, w Fessenheim, oddano do użytku w 1977 roku.

szl/ mmp/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)