Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francja: Sarkozy i Merkel potępiają władze birmańskie

0
Podziel się:

Niemiecka kanclerz Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy potępili w czwartek na wspólnej konferencji prasowej w Paryżu juntę rzadząca w Birmie za represje polityczne wobec czołowej opozycjonistki i laureatki Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi.
Najbardziej znana postać birmańskiej opozycji, więziona od dłuższego czasu przez władze swojego kraju, jest obecnie sądzona w Birmie pod zarzutem domniemanego złamania zasad odbywania aresztu domowego.
"Kanclerz Merkel i ja jesteśmy bardzo przejęci sytuacją laureatki pokojowej Nagrody Nobla" - zadeklarował Sarkozy po spotkaniu francusko-niemieckim w Pałacu Elizejskim.
Dodał, że w ostatnich dniach starał się o rozmowę telefoniczną z Aung San Suu Kyi, jednak "birmańska junta odmówiła mi kontaktu z nią".
Sarkozy wyraził zaniepokojenie, że birmańska opozycjonista, której w procesie grozi pięć lat więzienia, będzie najprawdopodobniej skazana.
"Prosimy o pomoc wszystkich naszych partnerów w regionie, zwłaszcza Indie i Chiny, tak by Aung San Suu Kyi mogła być traktowana właściwie i z uwzględnieniem poszanowania praw człowieka" - zaznaczyła na parsykiej konferencji prasowej kanclerz Merkel.
Birmańska opozycja ogłosiła dwa tygodnie temu, że Aung San Suu Kyi ma poważne problemy zdrowotne z powodu przymusowego aresztu domowego i potrzebuje pomocy lekarskiej.
Szymon Łucyk (PAP)
szl/ ro/

Niemiecka kanclerz Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy potępili w czwartek na wspólnej konferencji prasowej w Paryżu juntę rzadząca w Birmie za represje polityczne wobec czołowej opozycjonistki i laureatki Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi. Najbardziej znana postać birmańskiej opozycji, więziona od dłuższego czasu przez władze swojego kraju, jest obecnie sądzona w Birmie pod zarzutem domniemanego złamania zasad odbywania aresztu domowego. "Kanclerz Merkel i ja jesteśmy bardzo przejęci sytuacją laureatki pokojowej Nagrody Nobla" - zadeklarował Sarkozy po spotkaniu francusko-niemieckim w Pałacu Elizejskim. Dodał, że w ostatnich dniach starał się o rozmowę telefoniczną z Aung San Suu Kyi, jednak "birmańska junta odmówiła mi kontaktu z nią". Sarkozy wyraził zaniepokojenie, że birmańska opozycjonista, której w procesie grozi pięć lat więzienia, będzie najprawdopodobniej skazana. "Prosimy o pomoc wszystkich naszych partnerów w regionie, zwłaszcza Indie i Chiny, tak by Aung San Suu Kyi mogła
być traktowana właściwie i z uwzględnieniem poszanowania praw człowieka" - zaznaczyła na parsykiej konferencji prasowej kanclerz Merkel. Birmańska opozycja ogłosiła dwa tygodnie temu, że Aung San Suu Kyi ma poważne problemy zdrowotne z powodu przymusowego aresztu domowego i potrzebuje pomocy lekarskiej. Szymon Łucyk (PAP) szl/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)