Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Francja: Śledztwo przeciwko córce prezydenta Uzbekistanu

0
Podziel się:

Francuski wymiar sprawiedliwości od kilku miesięcy prowadzi
śledztwo w sprawie prania brudnych pieniędzy przeciwko Gulnarze Karimowej, najstarszej córce
prezydenta Uzbekistanu Isłama Karimowa - podały w piątek źródła sądowe.

Francuski wymiar sprawiedliwości od kilku miesięcy prowadzi śledztwo w sprawie prania brudnych pieniędzy przeciwko Gulnarze Karimowej, najstarszej córce prezydenta Uzbekistanu Isłama Karimowa - podały w piątek źródła sądowe.

Dochodzenie w sprawie prania pieniędzy i przestępczości zorganizowanej oraz "skorumpowania zagranicznego agenta" otwarto 14 lutego br.

Śledztwo wdrożono również w Szwajcarii. Prowadzący je chcą zidentyfikować beneficjentów, w tym Karimową, licznych stowarzyszeń i posiadanych przez nie nieruchomości, m.in. willi w Saint-Tropez na Lazurowym Wybrzeżu.

Według internetowego portalu Rue89 policja przeszukała 18 czerwca na wniosek berneńskiej prokuratury kilka domów należących we Francji do Karimowej.

41-letnia Gulnara Karimowa uważana jest za jedną z najbogatszych i najbardziej wpływowych kobiet w swym kraju, zaś w Szwajcarii figuruje na liście najbogatszych kobiet.

Według Rue89 francuskie śledztwo dotyczy także domniemanych łapówek (do 320 mln euro) wpłaconych bliskiej znajomej Karimowej (Karimowa ma 20 proc. udziałów w uzbeckiej telefonii komórkowej Uzdunrobita) przez szwedzkiego operatora telekomunikacyjnego TeliaSonera za umożliwienie mu wejścia na uzbecki rynek w 2007 roku.

9 lipca uzbecki MSZ poinformował Szwajcarię, że Karimowa nie jest już stałą przedstawicielką swego kraju przy ONZ. Jak podała szwajcarska telewizja RTS, Karimowa została pozbawiona immunitetu dyplomatycznego.

Według RTS śledztwo szwajcarskie bezpośrednio dotyczące Karimowej obejmuje oficjalnie cztery osoby z jej bliskiego kręgu i w związku z tym Berno zamroziło ok. 800 mln franków szwajcarskich.

Karimowa, która ukończyła nauki polityczne na prestiżowym Uniwersytecie Harvarda, do lipca była stałą przedstawicielką swego kraju przy ONZ w Genewie i kierowała także projektami dobroczynnymi i kulturalnymi. Jest ona przedsiębiorcą o bogatym spektrum działania, m.in. uruchomiła linię kosmetyków, projektuje ubrania, biżuterię, i również śpiewa. Występuje na scenie jako Gugusza (Googoosha), nagrała piosenkę z Gerardem Depardieu. Jest współautorką serialu historycznego o początkach hodowli jedwabników i wyrobie jedwabiu w Azji Środkowej w V-VI wieku.

Obserwatorzy oceniają, że Gulnara może objąć władzę po ojcu, który Uzbekistanem rządzi od 1989 roku. Jednak córka prezydenta zaprzecza, by miała takie ambicje. (PAP)

klm/ ro/

14314587 int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)