Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Francja: Tysiące ludzi manifestowało przeciwko gazowi łupkowemu

0
Podziel się

Kilka tysięcy osób demonstrowało w sobotę we Francji przeciwko
poszukiwaniu i eksploatacji złóż gazu łupkowego z okazji międzynarodowego dnia walki ze
szczelinowaniem hydraulicznym - pisze AFP. Demonstrowano m.in. w Montelimar na południu i w Lille
na północy.

bEpAuEPV

Kilka tysięcy osób demonstrowało w sobotę we Francji przeciwko poszukiwaniu i eksploatacji złóż gazu łupkowego z okazji międzynarodowego dnia walki ze szczelinowaniem hydraulicznym - pisze AFP. Demonstrowano m.in. w Montelimar na południu i w Lille na północy.

Protesty odbyły się też w Tuluzie na południowym zachodzie i w Saint-Claude na wschodzie kraju. Zorganizowano je, mimo że w 2011 roku Rada Konstytucyjna zatwierdziła ustawę zakazującą szczelinowania hydraulicznego we Francji.

Rada Konstytucyjna, która czuwa nad zgodnością dekretów i ustaw z konstytucją, odrzuciła apelację kręgów przemysłowych, które domagały się umożliwienia stosowania tej techniki.

bEpAuEPX

"Stanowisko Rady Konstytucyjnej przyjmujemy z ulgą, lecz sprzeciwiamy się artykułowi, który dopuszcza prowadzenie eksperymentów. Rzeczywistym problemem nie jest jedynie gaz łupkowy, lecz energia pozyskiwana z węgla, powodująca globalne ocieplenie klimatu" - powiedział rzecznik organizatorów demonstracji Alain Volle.

Według organizatorów w demonstracji w Montelimar wzięły udział delegacje z Polski i Anglii.

Kraje europejskie są podzielone w kwestii eksploatacji gazu z łupków z powodu obaw przed spowodowaniem szkód w środowisku naturalnym. Technika szczelinowania hydraulicznego jest zakazana m.in. we Francji i Bułgarii. (PAP)

mmp/ ap/

bEpAuEQd

14845168 arch.

bEpAuEQy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)