Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Francja: Upały: nie będzie powtórki śmiertelnej kanikuły z 2003 r.

0
Podziel się

W Paryżu, Lyonie i kilku innych departamentach Francji ogłoszono w czwartek
stan alarmowy w związku z nadchodzącymi upałami. Meteorolodzy uspokajają, że fala gorąca utrzyma
się tylko kilka dni i nie zbierze śmiertelnego żniwa, jak kanikuła z sierpnia 2003 r.

bEhDziUR

W Paryżu, Lyonie i kilku innych departamentach Francji ogłoszono w czwartek stan alarmowy w związku z nadchodzącymi upałami. Meteorolodzy uspokajają, że fala gorąca utrzyma się tylko kilka dni i nie zbierze śmiertelnego żniwa, jak kanikuła z sierpnia 2003 r.

Francuskie służby meteorologiczne ogłosiły w czwartek stan alarmowy na południu i na wschodzie kraju, m.in. w regionie Lyonu, w Alzacji oraz w Paryżu i trzech przyległych do niego departamentach.

Według prognozy wysokie temperatury dochodzące nawet do 35-37 stopni Celsjusza utrzymają się co najmniej do soboty. Faktycznie mieszkańcy Francji odczuwać mogą nawet wyższą temperaturę z powodu wysokiej wilgotności powietrza i braku wiatru.

bEhDziUT

Przed długotrwałym przebywaniem na słońcu ostrzega się dzieci i osoby starsze, narażone szczególnie na osłabienie organizmu i omdlenia.

Specjaliści z państwowej agencji Meteo France zapewniają jednak, że tegoroczne upały nie są tak groźne w skutkach, jak te, do których doszło na zachodzie Europy w sierpniu 2003 roku. Szacuje się, że w następstwie katastrofalnej kanikuły zmarło wtedy we Francji co najmniej 15 tysięcy osób, w większości starszych.

Przed siedmiu laty rekordowe upały ujawniły także - jak podkreślały media - brak przygotowania i odpowiedniej koordynacji francuskiej służby zdrowia i niedostateczną reakcję ze strony rządu.

Szymon Łucyk(PAP)

bEhDziUZ

szl/ mmp/ kar/

bEhDziVu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)