Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Francja: W Marsylii zalegają tony śmieci

0
Podziel się

W Marsylii zalegają wciąż zwały śmieci, nagromadzone przez dwa tygodnie
strajku pracowników zakładów oczyszczania miasta - informują w środę francuskie media. W
śródziemnomorskiej metropolii trwa wielkie sprzątanie, które zakończy się dopiero w przyszłym
tygodniu.

bEhQtnoB

W Marsylii zalegają wciąż zwały śmieci, nagromadzone przez dwa tygodnie strajku pracowników zakładów oczyszczania miasta - informują w środę francuskie media. W śródziemnomorskiej metropolii trwa wielkie sprzątanie, które zakończy się dopiero w przyszłym tygodniu.

W największym mieście na południu Francji aż przez 14 dni "śmieciarki" nie wywoziły odpadków z powodu protestu pracowników przeciw reformie emerytalnej. Strajk pracowników zakładów oczyszczania miasta zakończył się we wtorek, ale usuwanie jego skutków może potrwać co najmniej tydzień. Według mediów, w ciągu dwóch tygodni nagromadziło się 10 tysięcy ton śmieci. W niektórych miejscach zwały nieczystości blokują całe ulice i chodniki miasta, a porywane przez wiatr odpadki unoszą się w powietrzu.

Mieszkańcy Marsylii skarżą się na odór w mieście oraz plagę szczurów i karaluchów. Z powodu alarmującej sytuacji sanitarnej już w ubiegłym tygodniu władze miasta zmobilizowały wyjątkowo służby mundurowe, w tym wojsko i strażaków.

bEhQtnoD

"Wielkie sprzątanie" napotyka nowe problemy, gdyż w środę rano, już po zakończeniu strajku służb oczyszczania, 150 związkowców zablokowała spalarnię śmieci w tym mieście.

Liczne protesty przeciw reformie emerytalnej bardzo utrudniają ostatnio życie w Marsylii, nazywanej przez prasę "bastionem kontestacji".

Od blisko miesiąca trwa strajk obsługi portu w pobliżu Marsylii, gdzie protestujący blokują statki z surową ropą i produktami petrochemicznymi. Z tego powodu kilkadziesiąt tankowców czeka wciąż na rozładunek na redzie w okolicy portu. Tamtejsi związkowcy sprzeciwiają się nie tylko reformie emerytalnej, ale także zapowiadanej we Francji reformie sposobu zarządzania portami.

Mer Marsylii Jean-Claude Gaudin z ramienia rządzącej centroprawicy - UMP, oskarżył w środę związkowców o to, że - jak to ujął - traktują mieszkańców miasta niczym swoich "zakładników". "Związkowcy całkowicie zablokowali miasto. I niech nikt mi nie mówi, że mam to akceptować" - oburzał się Gaudin przed mikrofonami radia France Info. Atakował też działaczy związkowych za "zaślepienie".

bEhQtnoJ

Z Paryża Szymon Łucyk (PAP)

szl/ ro/

bEhQtnpe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)