Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Francja z niższym ratingiem od S&P

0
Podziel się

Agencja ratingowa Standard & Poor's po raz drugi obniżyła rating Francji,
uznając, że reformy podejmowane nad Sekwaną nie są wystarczające do przywrócenia odpowiedniego
wzrostu gospodarczego.

bEpEVGKt

Agencja ratingowa Standard & Poor's po raz drugi obniżyła rating Francji, uznając, że reformy podejmowane nad Sekwaną nie są wystarczające do przywrócenia odpowiedniego wzrostu gospodarczego.

"Financial Times" ocenił, że taka decyzja oznacza jeszcze większą presję na prezydenta Francoisa Hollandea, który od kilku tygodni boryka z krytyką w związku ze strajkami rolniczymi w Bretanii i wysokimi podatkami, którymi obłożone są francuskie kluby piłkarskie.

S&P obniżył rating Francji z AA+ do AA. Wcześniej wszystkie trzy największe agencje na świecie - S&P, Moody's i Fitch - obniżyły wiarygodność kraju z najwyższej noty AAA o poziom niżej. Standard & Poor's zrobił to w styczniu 2012 r. Teraz jest pierwszą agencją z tej trójki, która zdecydowała się zrobić to drugi raz.

bEpEVGKv

"Według nas francuskie reformy podatkowe, usług i rynku pracy nie poprawią średnioterminowych perspektyw wzrostu Francji" - brzmi oświadczenie S&P.

Agencja wskazała na utrzymujące się stale wysokie bezrobocie we Francji, co nie pomaga w przyszłym ożywieniu gospodarczym kraju. Podkreśliła, że wysoki poziom podatków sprawia, że przyszłe rządy mają ograniczone ruchy jeśli chodzi o ich ewentualne zwiększenie w celu podniesienia dochodów budżetowych.

Zgodnie z danymi Eurostatu, stopa bezrobocia we Francji wynosiła we wrześniu tego roku 11,1 proc., a dług publiczny stanowił w drugim kwartale 93,5 proc. PKB i wciąż rośnie. Ostatnie prognozy Komisji Europejskiej zakładają, że gospodarka Francji wzrośnie w tym roku o 0,2 proc., w 2014 roku o 0,9 proc., a w 2015 r. o 1,7 proc.

Socjalistyczny rząd francji wprowadził niewielkie zmiany sztywnego rynku pracy, dokonał też przeglądu systemu emerytalnego w celu zmniejszenia niedoborów budżetowych. Komisja Europejska uznała je za niewystarczające i wezwała Paryż w tym roku do przeprowadzenia reform strukturalnych, oferując w zamian dodatkowe dwa lata na obniżenie deficytu budżetowego.(PAP)

bEpEVGKB

stk/ pad/

bEpEVGKW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)