Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Francja zaostrzy politykę wobec Romów

0
Podziel się:

Zlikwidowana będzie połowa z około 300 nielegalnych obozowisk - zapowiadają władze.

Francja zaostrzy politykę wobec Romów
(ec.europa.eu)

Francuskie władze zapowiedziały likwidację nielegalnych obozowisk i wydalenie Romów z powrotem do ich kraju. Organizacje humanitarne mówią o _ stygmatyzacji _ romskiej społeczności.

Jak tłumaczył prezydent Nicolas Sarkozy (na zdjęciu), decyzja jest uzasadniona _ względami bezpieczeństwa _. Nielegalne obozowiska romskie _ będą systematycznie ewakuowane _ - dodał, nazywając je źródłem handlu ludźmi, prostytucji i wykorzystywania dzieci.

Liczba Romów osiadłych od pokoleń we Francji, którzy porzucili na ogół wędrowny tryb życia, jest nieporównanie wyższa od koczowników. Wynosi ona według szacunków 350-400 tysięcy osób.
W Pałacu Elizejskim prezydent Sarkozy zwołał spotkanie z udziałem ministrów spraw wewnętrznych, sprawiedliwości i do spraw imigracji oraz wysokich rangą funkcjonariuszy francuskiej policji, na którym omawiano również - jak pisze agencja AFP - _ kwestie zachowania niektórych _ Romów podczas zamieszek, do których doszło przed kilkoma dniami w miasteczku Saint-Aignan w środkowej części kraju.

Grupa uzbrojonych osób, prawdopodobnie pochodzenia romskiego, zaatakowała tam posterunek żandarmerii, spaliła wiele samochodów i zdemolowała budynki w odwecie za śmierć 22-letniego mężczyzny. Zginął on postrzelony przez żandarma, gdy według funkcjonariuszy po drobnej kradzieży próbował uciec samochodem przed pościgiem. Prezydent Sarkozy podkreślił, że odpowiedzialni za te zamieszki zostaną _ surowo ukarani _.

Po spotkaniu w Pałacu Elizejskim szef francuskiego MSW Brice Hortefeux poinformował, że w ciągu trzech miesięcy likwidacji ulegnie połowa z około 300 nielegalnych _ obozowisk i squatów _ romskich.

Sarkozy zapowiedział, że władze sprowadzą do Paryża około 20 rumuńskich i bułgarskich policjantów do pracy w rejonie stolicy i wyślą francuskich funkcjonariuszy do Rumunii i Bułgarii, by pomóc tym krajom w walce z handlem ludźmi oraz innymi przestępstwami popełnianymi przez Romów. Agencja Associated Press zwraca uwagę, że na spotkanie w Pałacu Elizejskim nie zaproszono przedstawicieli francuskich Romów.

Tymczasem na konferencji prasowej reprezentantów Romów we Francji prawnik Henri Braun ocenił w środę, że _ w kraju tym olbrzymim problemem jest rasizm wobec romskiej populacji _. _ - Mamy do czynienia z ogromną dyskryminacją _ - dodał.

Według specjalistów, ostatnie wypowiedzi szefa państwa o wypowiedzeniu _ prawdziwej wojny _ przestępcom i handlarzom narkotyków mogą umocnić istniejące wciąż we Francji antyromskie nieporozumienia i stereotypy. Wyjaśniają oni, że często myli się dawno osiadłych w tym kraju Francuzów pochodzenia cygańskiego i koczowniczych Romów, którzy zaczęli przybywać głównie z Rumunii i Bułgarii od 2007 roku - po przyjęciu tych państw do UE; obecnie jest ich we Francji od 12 do 15 tysięcy.

wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)