Notowania

wiadomości
12-06-2012 (11:58)

Francja: Zmarł malarz Georges Mathieu - "abstrakcjonista liryczny"

Francuski malarz Georges Mathieu, mistrz abstrakcji lirycznej, zmarł w niedzielę w wieku 91 lat w szpitalu w Boulogne-Billancourt pod Paryżem - powiadomiła we wtorek rodzina. Malarz i teoretyk sztuki Mathieu to przedstawiciel abstrakcyjnego ekspresjonizmu.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Francuski malarz Georges Mathieu, mistrz abstrakcji lirycznej, zmarł w niedzielę w wieku 91 lat w szpitalu w Boulogne-Billancourt pod Paryżem - powiadomiła we wtorek rodzina. Malarz i teoretyk sztuki Mathieu to przedstawiciel abstrakcyjnego ekspresjonizmu. *

Urodzony jako Georges Victor Mathieu d'Escaudoeuvres Georges Mathieu był w latach 60. i 70. najbardziej znanym na świecie francuskim artystą, a we Francji - symbolem tzw. malarstwa oficjalnego.

Urodzony w roku 1921 w Boulogne-sur-Mer w północno-wschodniej Francji był pierwszym francuskim malarzem, który bardzo zdecydowanie przeciwstawił się abstrakcji geometrycznej.

W roku 1947 zorganizował serię manifestacji na rzecz sztuki wolnej od wszelkich ograniczeń, którą nazwał abstrakcją liryczną. Jego samego uznawano za prekursora happeningów.

Był też autorem projektów znaczków, medali, projektów dokumentów skarbowych, projektował też biżuterię i meble.(PAP)

mmp/ kar/

11606167 int.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz

Wybrane dla Ciebie