Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Francuski astronauta Clervoy na 10. festiwalu Planete+ Doc w Warszawie

0
Podziel się:

Francuski astronauta Jean-Francois Clervoy, dwukrotny uczestnik misji promu
kosmicznego Atlantis, znajdzie się wśród gości 10. jubileuszowej edycji festiwalu filmowego
Planete+ Doc, która w dniach 10-19 maja odbędzie się w Warszawie - poinformowali organizatorzy.

Francuski astronauta Jean-Francois Clervoy, dwukrotny uczestnik misji promu kosmicznego Atlantis, znajdzie się wśród gości 10. jubileuszowej edycji festiwalu filmowego Planete+ Doc, która w dniach 10-19 maja odbędzie się w Warszawie - poinformowali organizatorzy.

Do polskiej stolicy przyjadą też m.in.: muzycy z duńskiego zespołu Efterklang, Mike Lerner i Maksym Pozdorowkin - czyli twórcy brytyjsko-rosyjskiego dokumentu "Pussy Riot. Modlitwa punka" o skazanych na więzienie członkiniach punkrockowej grupy, oraz Joshua Oppenheimer, reżyser "Sceny zbrodni" (Dania/Norwegia/Wlk. Brytania), którą Werner Herzog nazwał "jednym z najważniejszych dokumentów ostatnich 30 lat i jednym z najbardziej przerażających w ostatniej dekadzie".

Zagranicznych gości ma być na festiwalu ok. 70, wśród nich reżyserzy, operatorzy, producenci filmowi, bohaterowie filmów i muzycy.

Polskę reprezentować będą m.in.: Anka Sasnal i Wilhelm Sasnal, którzy zaprezentują swój nowy wspólny film "Aleksander" (2013), Maciej Drygas, który pokaże dokument "Abu Haraz" (2013) oraz Bartek Konopka i Piotr Rosołowski, twórcy nominowanego do Oscara "Królika po berlińsku", którzy zaprezentują film "Sztuka znikania" (2013).

Planete Doc+ (Planete Doc+ Film Festival) to doroczna impreza prezentująca polskim widzom najciekawsze nowe filmy dokumentalne z całego świata. W tegorocznym programie jest ponad 140 tytułów. Seanse będą odbywać się w dwóch kinach: Kinotece i Iluzjonie. Projekcjom towarzyszyć będą m.in.: debaty, spotkania z artystami, wystawy, koncerty, poświęcone tematyce filmowej warsztaty i wykłady. Koncerty organizowane będą w kawiarni Cafe Kulturalna, w Teatrze Studio i Klubie "Pardon. To Tu".

Francuski astronauta Jean-Francois Clervoy to jeden z bohaterów filmu "Jestem w kosmosie" (Niemcy, 2012), który zostanie pokazany w festiwalowej sekcji "Bohaterowie są wśród nas". "Reżyserka Dana Ranga odtwarza życie w kosmosie, używając prywatnych materiałów filmowych Clervoya oraz wywiadów z astronautami i psychologami, zbieranymi przez wiele lat. W płynny i lekki sposób - typowy dla stanu nieważkości - pozwala doświadczyć tego, jak wyczerpująca jest wyprawa w kosmos. Wysiłek psychiczny jest tu znacznie większy niż fizyczny" - czytamy w opisie filmu. "Z dala od Ziemi i ludzkości, w ciągłym lęku, że śmierć może nadejść w każdej chwili, astronauta wydaje się sługą ludzkości. Na stacji kosmicznej liczy się jednak czysta funkcjonalność: uchwyty, monitory, naukowy eksperyment za każdym włazem, a także światło, które przypomina szpitalną salę operacyjną" - czytamy dalej.

Grupa Efterklang, która zagra w Cafe Kulturalnej 17 maja, to, jak przypominają organizatorzy Planete+ Doc, "duńscy mistrzowie alternatywnego rocka i kreowania magicznego nastroju", a także twórcy ścieżki dźwiękowej do filmu "Duch Piramidy" (reż. Andreas Koefoed, Dania, 2012), który na festiwalu pokazany będzie w sekcji "Wena i Muza - Free Your Mind".

"Pussy Riot. Modlitwa punka" (reż. Mike Lerner i Maksym Pozdorowkin, Rosja/Wlk. Brytania, 2012; festiwalowa sekcja "Nauki polityczne") to film o członkiniach słynnej rosyjskiej grupy punkrockowej. Maria Alochina, Nadieżda Tołokonnikowa i Jekatierina Samucewicz zostały skazane na dwa lata obozu za "chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną", gdy w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela, najważniejszej świątyni prawosławnej Rosji, wykonały utwór "Bogurodzico, przegoń Putina". Samucewicz zawieszono wykonanie kary, dwie pozostałe kobiety wysłano w głąb Rosji: Tołokonnikową - do kolonii karnej w Republice Mordwińskiej, Alochiną - do łagru w Kraju Permskim ok. 1300 km na wschód od Moskwy.

O powstawaniu innego dokumentu z festiwalowej sekcji "Nauki polityczne", "Sceny zbrodni" (Dania/Norwegia/Wlk. Brytania, 2012), uhonorowanej Nagrodą Publiczności na tegorocznym Berlinale, organizatorzy Planete+ Doc piszą: "Reżyser Joshua Oppenheimer spędził siedem lat z +emerytowanymi+ dowódcami brygad śmierci w Indonezji. Jego film łączy w sobie cechy gangsterskiego dramatu, kiczowatego melodramatu i surrealistycznego dramatu psychologicznego".

"W ciągu 12 miesięcy od puczu wojskowego w Indonezji, który miał miejsce w 1965 r., reżimowe organizacje paramilitarne Panczaszila zamordowały ponad milion ludzi. Wystarczyło podejrzenie o sprzyjanie komunistom. Te niewiarygodne zbrodnie pozostały bez kary. Dziś sprawcy są uprzywilejowanymi obywatelami, a odziały paramilitarne owiane są legendą walki o demokrację. Członkowie brygad śmierci z dumą opowiadają o swojej +walce+ i demonstrują efektywne metody mordowania" - czytamy w opisie filmu "Scena zbrodni".

Polski "Aleksander" ("Fetysze i kultura") to z kolei ciepły portret mieszkańca wsi. W "Abu Haraz" (sekcja: "Fetysze i kultura") Drygas ukazuje losy mieszkańców małej miejscowości w Sudanie Północnym, przesiedlonych przymusowo z powodu budowy tamy na Nilu. "Sztuka znikania" (sekcja "Fetysze i kultura") jest z kolei spojrzeniem na czasy PRL-u: oczami haitańskiego szamana wudu, sprowadzonego do Polski przez Jerzego Grotowskiego. Czarownik postanawia zmienić bieg historii i zdjąć zły urok z gen. Jaruzelskiego, zamierzającego wprowadzić w Polsce stan wojenny - opisują dokument organizatorzy festiwalu.

Sekcje w programie 10. edycji Planete+ Doc to - oprócz "Bohaterów...", "Weny i Muzy", "Nauk politycznych" i "Fetyszy..." - m.in.: "Historie intymne" (w tej sekcji m.in. film "Nie zapomnij mnie", reż. David Sieveking), "Klimat na zmiany", "Oblicza fotografii" (m.in. film "Anton Corbijn. Na wylot", reż. Klaartje Quirijns), "Miasto jest nasze", "Jedz lokalnie, myśl globalnie" oraz "Prawda czasu, prawda ekranu..." (czyli retrospektywa ukraińskiego reżysera Siergieja Łoźnicy).

Na muzycznej scenie festiwalu, oprócz grupy Efterklang, zaprezentuje się m.in. Brytyjczyk Fred Frith, znany jazzowy eksperymentator, multiinstrumentalista. "Mówi się, że swoimi solówkami wymyślił gitarę elektryczną na nowo; członek legendarnych formacji Henry Cow, Skeleton Crew oraz Massacre" - przypominają organizatorzy festiwalu. Do Warszawy Frith przyjedzie z autorskim audiowizualnym show ("Live Cinema Show"), stworzonym we współpracy z kanadyjskim dokumentalistą, fotografem i artystą wizualnym Peterem Mettlerem (występ 13 maja w Teatrze Studio).

W ramach współpracy prowadzonej przez festiwal ze stołecznym Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, 16 maja w CSW otwarta zostanie wystawa prac Sharon Lockhart, artystki, której filmowe i fotograficzne prace mają eksperymentalny charakter.

Szczegółowe informacje o filmach w programie 10. edycji Planete+ Doc, o wydarzeniach towarzyszących, wykładach (w Akademii Planete+ Doc) i spotkaniach w ramach festiwalu dostępne są na stronie internetowej planetedocff.pl. Festiwal Planete+ Doc będzie miał równoległą odsłonę we Wrocławiu (12-19 maja, w Dolnośląskim Centrum Filmowym). Patronem medialnym imprezy jest Polska Agencja Prasowa.(PAP)

jp/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)