Notowania

francja
30.09.2010 15:35

Francuzi chcą odbierać obywatelstwo przestępcom

Kontrowersyjny zapis poparła izba niższa parlamentu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(timonysuede/CC/Flickr)

Francuskie Zgromadzenie Narodowe zaakceptowało odbieranie obywatelstwa osobom obcego pochodzenia, które zabiły policjanta. Jest to najbardziej kontrowersyjny artykuł projektu ustawy o imigracji, rozpatrywanego właśnie w parlamencie.

Przyjęty przez deputowanych artykuł umożliwia odbieranie francuskiego obywatelstwa osobom obcego pochodzenia, które zabiły policjanta, żandarma lub innego mundurowego funkcjonariusza na służbie. Karę tę będzie można stosować tylko w stosunku do Francuzów mających podwójne obywatelstwo i w sytuacji, gdy do skazania za zabójstwo mundurowego doszło najpóźniej w 10 lat po przyznaniu obywatelstwa.

Artykuł nowego projektu ustawy imigracyjnej zaaprobowano po trzygodzinnej burzliwej dyskusji niewielką większością głosów - 75 przeciw 57. Poparli go przedstawiciele rządzącej centroprawicowej Unii na Rzecz Ruchu Ludowego (UMP), sprzeciwili się mu zaś głównie deputowani lewicowi.

*Głosowanie nad całą ustawą *imigracyjną w Zgromadzeniu Narodowym ma się odbyć 12 października. Następnie tekstem zajmie się Senat.
W trakcie debaty projekt rządowy atakowali ostro opozycyjni deputowani, nazywając go _ niedopuszczalnym i cynicznym środkiem działania, który jest całkowicie bezużyteczny _. W ich przekonaniu jest on także sprzeczny z francuską ustawą zasadniczą, która uznaje równość prawa wszystkich obywateli, niezależnie od ich pochodzenia. Z tego powodu socjaliści zapowiedzieli, że skierują przyjęty przepis do Rady Konstytucyjnej.

Projektu bronił w parlamencie minister ds. imigracji Eric Besson, według którego należy, także w drodze _ wyjątkowych procedur _, położyć kres atakom na funkcjonariuszy. Wtórował mu jego partyjny kolega z UMP Claude Goasguen, który zwrócił się do opozycji: _ Ręce precz od mojego gliny to równie godne szacunku hasło, jak: Ręce precz od mojego kumpla _. Była to aluzja do sloganu znanej organizacji broniącej imigrantów, SOS Racisme.

Przyjęty tekst rozszerza istniejący już w prawie francuskim przepis, który dopuszcza odebranie obywatelstwa osobom skazanym za najcięższe przestępstwa przeciw interesowi narodowemu, jak terroryzm lub szpiegostwo na rzecz innego państwa.

Odbieranie obywatelstwa za napaść na policjantów zaproponował po raz pierwszy w końcu lipca prezydent Nicolas Sarkozy. Zareagował tak na zamieszki, do których doszło kilka dni wcześniej w miasteczku Saint-Aignan, w centralnej części kraju. Grupa uzbrojonych osób, w tym Francuzów pochodzenia romskiego, zaatakowała tam posterunek żandarmerii i zdemolowała budynki w odwecie za śmierć 22-letniego mężczyzny, zastrzelonego wcześniej przez żandarma.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/184/t86712.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wlochy;wzorem;francji;zaostrza;polityke;wobec;romow,7,0,682759.html) Włochy wzorem Francji zaostrzą politykę wobec Romów? _ Linia Sarkozy'ego jest słuszna _- mówi szef włoskiego MSZ.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/235/t21483.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;niemczech;chca;dyskusji;o;zakazie;noszenia;burek,238,0,679406.html) W Niemczech chcą dyskusji o zakazie noszenia burek Polityk CSU: Burka nie jest sygnałem chęci do integracji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/t46503.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/poligamisci;we;francji;nie;utraca;obywatelstwa,88,0,671320.html) Poligamiści we Francji nie utracą obywatelstwa Kara taka będzie grozić natomiast za napaść na policjanta - zapowiedział prezydent Sarkozy.
Tagi: francja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz