Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"FT": Celem przewodnictwa Szwecji w UE będzie naprawa rynków finansowych

0
Podziel się

Szwecja skoncentruje się na
przywróceniu funkcji europejskich rynków finansowych i walce z
bezrobociem, kiedy w lipcu przejmie przewodnictwo w UE - piszą
szwedzki premier Fredrik Reinfeldt i minister finansów Anders Borg
w artykule opublikowanym w piątkowym "Financial Timesie".

bEineopx

Szwecja skoncentruje się na przywróceniu funkcji europejskich rynków finansowych i walce z bezrobociem, kiedy w lipcu przejmie przewodnictwo w UE - piszą szwedzki premier Fredrik Reinfeldt i minister finansów Anders Borg w artykule opublikowanym w piątkowym "Financial Timesie".

"Dwa wyzwania są szczególnie wyraźne: przywrócenie funkcjonowania i zaufania na rynkach finansowych oraz przeciwstawienie się negatywnemu wpływowi kryzysu na zatrudnienie i wzrost gospodarczy" - piszą szwedzcy politycy.

Szwecja, która przejmuje przewodnictwo w UE 1 lipca, skoncentruje się na wprowadzaniu programów przywrócenia kredytowania, które zdaniem jej rządu jest "imperatywem", jeśli Unia chce w krótkim czasie powrócić do stabilnego wzrostu.

bEineopz

"Będziemy również musieli poradzić sobie z przyszłym dramatycznym wzrostem bezrobocia, który na pewno się pojawi" - piszą Reinfeldt i Borg.

Szwedzkie przewodnictwo chce również skupić się na wzmocnieniu nadzoru finansowego i regulacji przez sprzyjanie ustanowieniu nowej instytucji nadzorczej w UE.

"Musimy wyciągnąć wnioski z kryzysu finansowego i zrobić wszystko, by zmniejszyć ryzyko ponownego wystąpienia podobnych problemów i szkody dla przyszłych pokoleń" - czytamy w artykule.

Inne cele półrocznego przewodnictwa Szwecji zakładają m.in. koncentrację na dyscyplinie budżetowej i przygotowanie do rozwoju strategii lizbońskiej po 2010 roku.

bEineopF

Strategia lizbońska to plan rozwoju UE, przyjęty w stolicy Portugalii w 2000 roku. Zakładał on uczynienie z Unii w ciągu 10 lat najbardziej konkurencyjnego i dynamicznego regionu gospodarczego na świecie dzięki wykorzystaniu na wielką skalę wiedzy i innowacyjności. Dzięki strategii UE miała zdystansować USA. (PAP)

keb/ ap/

1541 arch.

bEineoqa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)