Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"FT": Czujność wskazana mimo oznak poprawy

0
Podziel się:

Według dziennika perspektywy gospodarek naszego regionu są wciąż niepewne.

"FT": Czujność wskazana mimo oznak poprawy
(HighgrovePangolin/CC/Flickr)

_ - Coraz bardziej oczywiste staje się to, że Polska uniknie recesji w 2009 roku, ale podobnie jak w przypadku innych państw Europy Środkowej perspektywa dla gospodarki nie jest pewna i w bardzo dużym stopniu zależy od koniunktury w Europie Zachodniej _ - twierdzi _ Financial Times _ w komentarzu redakcyjnym.

Najnowsze dane GUS o sprzedaży detalicznej w lipcu (wzrost o 5,7 proc.) w porównaniu z oczekiwanym przez rynek wzrostem o 1 proc. dziennik nazywa _ najlepszymi danymi ekonomicznymi w Europie w obecnym tygodniu _, ale sugeruje, by przyjąć je _ z odrobiną rezerwy _.

_ FT _ wskazuje w tym kontekście na rosnące bezrobocie, zwykle odbijające się negatywnie na przychodach ludności i popycie konsumpcyjnym i nie wyklucza, iż tak duże tempo przyrostu sprzedaży może nie utrzymać się w najbliższych miesiącach.

Państwa regionu skorzystały na niemieckim rządowym programie wymiany starych samochodów na nowe, ożywieniu w Niemczech, a dzięki poprawie na rynkach finansowych mogły refinansować swoje zobowiązania dłużne.

Region uniknął _ zbiorowego krachu _, który wydawał się możliwy jeszcze pół roku temu, ale - jak zauważa _ FT _ - w okresie poprzedzającym globalny kryzys finansowy ludność nowych państw UE entuzjastycznie brała kredyty, a obecnie ma z tego powodu _ największego w grupie wschodzących rynków postkryzysowego finansowego kaca _.

Niektóre banki wciąż nie ujawniły pełnej skali nieściągalnych długów z okresu poprzedzającego finansowy kryzys. W ocenie agencji S&P na Węgrzech proporcja tzw. złych długów w proporcji do ogółu pożyczek banków może sięgnąć 25-40 proc.

_ - Nawet tam, gdzie nieściągalne pożyczki są znacznie niższe, dynamika przyrostu kredytów jest niska, co może zaszkodzić perspektywie ożywienia. Niemrawe ożywienie może z kolei utrudnić bankom pozbywanie się złych długów _ - wskazuje _ FT _.

_ Rządy regionu, które poluzowały dyscyplinę fiskalną dla złagodzenia skutków kryzysu, tak samo jak gdzie indziej stoją w obliczu wyzwania, jakim jest przywrócenie kontroli nad narodowym długiem _ - podkreślono w komentarzu.

Z tych powodów _ FT _ sugeruje, by wszystkie strony zainteresowane rozwojem regionu Europy Środkowej i Wschodniej: rządy zachodnie, Komisja Europejska i międzynarodowe instytucje finansowe miały się na baczności.

Raport Money.pl
*Sami ratujemy naszą gospodarkę. Kupując * Naszą gospodarkę ratujemy sami, bo nie przestraszyliśmy się recesji i cały czas robimy duże zakupy w sklepach. Izolacja naszego kraju i niski udział eksportu w PKB również nam pomagają. Czytaj w Money.pl
kryzys
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)