Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
premier
13.05.2007 22:26

"FTD": premier Słowenii ostrzega Polskę przed blokadą konstytucji UE

Premier Słowenii Janez Jansa ostrzegł na łamach dziennika "Financial Times Deutschland" Polskę przed zablokowaniem rozwiązania sporu o traktat konstytucyjny Unii Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Premier Słowenii Janez Jansa ostrzegł na łamach dziennika "Financial Times Deutschland" Polskę przed zablokowaniem rozwiązania sporu o traktat konstytucyjny Unii Europejskiej.

Tekst dostępny w niedzielę w internecie ukaże się w poniedziałek, w dniu wizyty Jansy w Warszawie, w drukowanym wydaniu gazety.

"Nierozwiązana kwestia traktatu wpływa negatywnie na wszystkie pozostałe sprawy w Europie" - powiedział szef słoweńskiego rządu. "Spróbuję przekonać Polaków, że sami sobie tylko bardzo zaszkodzą, jeżeli nie znajdziemy rozwiązania" - dodał.

"FTD" zaznacza, że wypowiedź Jansy stanowi presję na polski rząd, by zajął bardziej pojednawcze stanowisko w negocjacjach na temat traktatu. Gazeta przypomina, że rząd w Warszawie odrzuca przede wszystkim zapis znacznie zmniejszający - w porównaniu do Niemiec - liczbę głosów Polski w Radzie UE. Prezydent Lech Kaczyński potwierdził w końcu tygodnia swój sprzeciw wobec systemu głosowania, pozostawiając jednak otwartą sprawę ewentualnego weta - czytamy.

"FTD"podkreśla, że podczas wizyty w Warszawie Jansa będzie występował w sposób wiarygodny (w oryginale będzie dysponował autorytetem), ponieważ traktat konstytucyjny zmniejsza liczbę głosów także dla jego kraju. Słowenia obejmie na początku 2008 roku jako pierwszy kraj wschodnioeuropejski przewodnictwo w UE. Z tego powodu Jansa uczestniczył w sobotę w spotkaniu w Sintrze, na którym była obecna kanclerz Angela Merkel. (PAP)

lep/ wit/

Tagi: premier, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz