Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała swoje nagrody

0
Podziel się:

Profesorowie: Andrzej K. Tarkowski, Sylwester Porowski, Marek Żukowski i
Jan Woleński zostali tegorocznymi laureatami Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Każdy z
laureatów przyznawanego po raz 22. wyróżnienia otrzyma 200 tys. złotych.

bEsfErnp

Profesorowie: Andrzej K. Tarkowski, Sylwester Porowski, Marek Żukowski i Jan Woleński zostali tegorocznymi laureatami Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Każdy z laureatów przyznawanego po raz 22. wyróżnienia otrzyma 200 tys. złotych.

Nagrody FNP - określane też czasem polskimi Noblami - otrzymują wybitni uczeni za osiągnięcia, "które przesuwając granice poznania, otwierają nowe perspektywy badawcze, wnoszą wybitny wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy naszego kraju oraz zapewniają mu znaczące miejsce w nauce światowej". Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 4 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie.

W obszarze nauk o życiu i o Ziemi nagrodzono prof. Andrzeja K. Tarkowskiego z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Warszawskiego za "odkrycia wyjaśniające fundamentalne mechanizmy odpowiedzialne za wczesny rozwój zarodków ssaków". Uczony jest współtwórcą podstaw nowoczesnej embriologii eksperymentalnej ssaków. Pionierskie badania potencjału rozwojowego komórek zarodkowych prowadził na myszach. Efektem tych badań było m.in. sformułowanie hipotezy, według której wyodrębnienie się dwóch pierwszych linii komórkowych we wczesnym zarodku zależy od położenia komórek.

bEsfErnr

Po raz pierwszy, w wyniku zabiegu zespolenia dwóch kilkukomórkowych zarodków myszy, uczony uzyskał chimery, czyli normalnie ukształtowane osobniki zbudowane z komórek wywodzących się z dwóch różnych zarodków, a więc mających czworo rodziców - informuje FNP w przesłanym PAP komunikacie.

Profesor Sylwester Porowski z Instytutu Wysokich Ciśnień PAN w Warszawie otrzymał nagrodę w obszarze nauk chemicznych i o materiałach. Nagrodzono go za "opracowanie wysokociśnieniowej metody otrzymywania monokryształu azotku galu". Jako jeden z pierwszych zauważył atrakcyjność i wyjątkowe właściwości azotku galu. Z powodu swoich szczególnych właściwości azotek galu jest idealnym półprzewodnikiem dla zastosowań w optoelektronice oraz w systemach stałego oświetlenia - technologii, która zmierza w kierunku zastąpienia tradycyjnych źródeł światła bardziej efektywnymi.

W obszarze nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich nagrodę otrzymał prof. Marek Żukowski z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego. Uhonorowano go za "badania wielofotonowych stanów splątanych, które doprowadziły do sformułowania przyczynowości informacyjnej jako zasady fizyki". Laureat opracował serię eksperymentów, których konsekwencją było sformułowanie nowej zasady fizyki: informacyjnej przyczynowości. Opiera się ona na założeniu, że wiadomość nie może zawierać dostępu do większej ilości informacji niż ilość informacji w niej zawarta. "Efektem badań uczonego jest rozwój interferometrii wielofotonowej, będącej podstawą eksperymentalnych realizacji prototypów przyszłych kwantowych technologii informacyjnych np. kwantowej teleportacji czy kwantowej kryptografii" - informuje w przesłanym PAP komunikacie FNP.

Profesor Jan Woleński - emerytowany profesor Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie - Nagrodę FNP otrzymał w obszarze nauk humanistycznych i społecznych. Doceniono go za "wszechstronną analizę prac szkoły lwowsko-warszawskiej i wprowadzenie jej dokonań do międzynarodowego dyskursu współczesnej filozofii". Laureat jest dziś jednym z najbardziej rozpoznawalnych w świecie filozofów polskich. Dzięki pracom profesora Woleńskiego, a także jego kontynuatorów, polska filozofia analityczna została powszechnie uznana za jedno z największych osiągnięć humanistyki XX w.

bEsfErnx

Grono laureatów, łącznie z tegorocznymi zdobywcami Nagrody, liczy już 80 osób. Są wśród nich m.in. profesorowie: Tomasz Dietl, Andrzej Jajszczyk, Krzysztof Matyjaszewski, Karol Modzelewski, Karol Myśliwiec, Andrzej Paczkowski, Bohdan Paczyński, Jan Strelau, Jerzy Szacki, Andrzej Szczeklik, Piotr Sztompka, Andrzej Udalski, Aleksander Wolszczan. (PAP)

ekr/ agt/ as/

Więcej w serwisie Nauka i Zdrowie PAP - http://nauka.pap.pl

bEsfErnS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)