Notowania

domy dziecka
16.05.2012 06:32

Fundacja Świętego Mikołaja przekazała 410 tys. zł dla rodzinnych domów dziecka

Fundacja Świętego Mikołaja przyznała 51 dotacji o wartości 410 tys. zł na wyjazdy edukacyjne dla dzieci z rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Janpietruszka/Dreamstime.com)

*Fundacja Świętego Mikołaja przyznała 51 dotacji na wyjazdy edukacyjne dla dzieci z rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych z całej Polski. Skorzysta z nich 460 dzieci z 85 placówek. *

Pieniądze pochodzą z Funduszu Edukacyjnego, który zasilany jest środkami zbieranymi w ramach kampanii _ Grunt to rodzina _, organizowanej przez Fundację Świętego Mikołaja co roku w grudniu.

Z Funduszu Edukacyjnego nie tylko finansowane są wyjazdy. Jak poinformowała fundacja, trwa również rozpatrywanie wniosków na dofinansowanie zakupu sprzętu komputerowego oraz przedsięwzięć edukacyjnych i rehabilitacyjnych. Łącznie fundacja przeznaczy 1,12 mln zł na wsparcie rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych.

_ - Już po raz ósmy przeznaczyliśmy środki z Funduszu Edukacyjnego na wyrównywanie szans dzieci z rodzinnych domów dziecka. W tym roku ponad milion złotych trafi do opiekunów, którzy z tych środków sfinansują niezbędne projekty edukacyjne i rehabilitacyjne dla swoich podopiecznych. Aż 410 tys. zł przekazaliśmy na projekty wyjazdów dla dzieci i ich opiekunów. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że dzięki Funduszowi Edukacyjnemu podopieczni rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych będą mieli okazję do aktywnej edukacji poza miejscem zamieszkania _ - podkreśliła koordynatorka kampanii _ Grunt to rodzina _ Lucyna Zbierska z Fundacji Świętego Mikołaja.

Wśród przedsięwzięć, którym przyznano dotacje, najwyżej ocenione zostały trzy projekty. Pierwszy z nich, zatytułowany _ Odkrywamy uroki Mierzei Wiślanej _, który zgłosiła rodzina zastępcza z Wyr z woj. śląskiego, otrzymał dotację w wysokości 6,5 tys. zł. Rodzice zastępczy i ich podopieczni z dwóch rodzin podczas pobytu na Mierzei Wiślanej będą nie tylko zwiedzać muzea i zabytkowe kościoły, ale także m.in. uczestniczyć w seansie edukacyjnym w planetarium i oceanarium.

Drugi nagrodzony projekt - _ Poznajemy miejsca bliskie sercu Jana Pawła II _, zaproponował Rodzinny Dom Dziecka _ Iskierki _ z Chojnic w woj. pomorskim. Na podróż śladami papieża _ Iskierki _ wraz z Rodzinnym Domem _ Makaron _ otrzymały ponad 13 tys. złotych.

Trzeci projekt _ Polska dotąd nieznana - teraz już bliska _, który zgłosiła zawodowa rodzina zastępcza z Turowa w woj. zachodniopomorskim, otrzymał dotację w wysokości 2,7 tys. zł. W ramach wycieczki rodzina zwiedzi m.in. wrocławski ogród botaniczny, Górnośląski Park Etnograficzny, a w Tarnowskich Górach zabytkową kopalnię srebra.

Od 2004 r. - kiedy powstał Fundusz Edukacyjny - fundacja wsparła łącznie prawie 800 projektów na kwotę ponad 5 mln zł. Z pomocy skorzystało 4,5 tys. dzieci.

Fundacja Świętego Mikołaja od ponad jedenastu lat organizuje kampanie społeczne, m.in. _ Mama w pracy _, której celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej sytuacji matek na rynku pracy i _ Solidarni _, w ramach której zbierane są pieniądze na stypendia dla zdolnych uczniów, których sytuacja finansowa uniemożliwia dalszą edukację, rozwijanie talentów i umiejętności.

Czytaj więcej na ten temat w Money.pl
Kto czuwa nad finansami organizacji pozarządowych? Kondycja sporej części polskich fundacji i stowarzyszeń nie jest najlepsza. Trzy na cztery z nich nie posiadają żadnych rezerw finansowych.
Co daje status organizacji pożytku publicznego W Polsce działa niemal 8,5 tysiąca organizacji pożytku publicznego. Większość z nich to kluby sportowe oraz fundacje i stowarzyszenia wspierające ochronę zdrowia.
Jak działają i czym zajmują się organizacje pozarządowe Większość polskich organizacji pozarządowych to stowarzyszenia. Drugą najbardziej popularną formą działalności non-profit są fundacje.
Tagi: domy dziecka, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz