Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Funkcjonariusze skarżą się do RPO ws. odpraw

0
Podziel się

Do biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi od funkcjonariuszy
służb specjalnych, którzy zostali zwolnieni z pracy i pozbawieni odpraw za to, że dwa razy nie
stawili się przed komisją lekarską. Mają oni obowiązek przeprowadzania regularnych badań.

bEhEWNed

Do biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi od funkcjonariuszy służb specjalnych, którzy zostali zwolnieni z pracy i pozbawieni odpraw za to, że dwa razy nie stawili się przed komisją lekarską. Mają oni obowiązek przeprowadzania regularnych badań.

Zastępca RPO Stanisław Trociuk zwrócił się w tej sprawie do sekretarza kolegium ds. służb Jacka Cichockiego.

Osoby, które kierują skargi zwracają uwagę, że przepisy te "są nadmiernie restrykcyjne w stosunku do stopnia szkodliwości czynu stanowiącego podstawę zwolnienia". Dwukrotne, nieusprawiedliwione niestawienie się przed komisją lekarską - zdaniem skarżących - nie może być traktowane równorzędnie z np. skazaniem prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego.

bEhEWNef

Zgodnie z przepisami ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu, szef ABW lub szef AW lub upoważnione przez nich osoby mogą w szczególnych przypadkach przyznać, z uwagi na uzasadnione potrzeby rodzin funkcjonariuszy, odprawę do 50 proc. jej wysokości, w razie zwolnienia z powodu skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne. Podobnie z funkcjonariuszami Służba Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego.

Funkcjonariusze tracą prawo do odprawy jedynie w przypadku zwolnienia z powodu utraty obywatelstwa polskiego lub nabycia obywatelstwa innego państwa oraz z powodu dwukrotnego niestawienia się bez usprawiedliwienia przed komisją lekarską.

W ocenie zastępcy RPO "o ile do zaakceptowania wydają się rozwiązania pozbawiające świadczeń funkcjonariuszy, których podstawą zwolnienia jest popełnienie przez nich przestępstwa, o tyle zwolnienie z powodu dwukrotnego nieusprawiedliwionego niestawienia się na komisję lekarską jest - według zastępcy RPO - nadmierną restrykcją finansową".

Zwraca się on zatem do sekretarza kolegium ds. służb specjalnych Jacka Cichockiego o zbadanie tych problemów i wyeliminowanie tego zjawiska.(PAP)

bEhEWNel

edom/ bos/ jbr/

bEhEWNeG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)