Notowania

G6 przeciwko terrorystom

Ministrowie spraw wewnętrznych grupy G6 opowiedzieli się za utworzeniem "prawnej siatki antyterrorystycznej".

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP / EPA)

*Ministrowie spraw wewnętrznych grupy G6 - Włoch, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Polski - opowiedzieli się w sobotę za utworzeniem "prawnej siatki antyterrorystycznej", mającej na celu zwalczania organizacji terrorystycznych, zagrażających Zachodowi. *

Podczas zakończonego w Wenecji dwudniowego nieformalnego spotkania ministrowie z sześciu największych państw UE, tworzących grupę G6, rozmawiali także z amerykańskim wysłannikiem Michaelem Chertoffem; podkreślono wolę rozszerzenia wymiany informacji z USA w walce z międzynarodowym terroryzmem.

_ Polskę reprezentował w Wenecji minister spraw wewnętrznych i administracji, Janusz Kaczmarek. _Obecny w Wenecji unijny komisarz ds. bezpieczeństwa Franco Frattini zapowiedział sporządzenie europejskiej "mapy", dotyczącej radykalizacji nastrojów i werbowania młodych ludzi przez skrajne ugrupowania.

Ważnym aspektem mapy - wskazał komisarz - będzie rola meczetów i islamskich duchownych w Europie.

W Wenecji mówiono też wiele o migracji i handlu narkotykami. Bez wypracowania dróg legalnego napływu cudzoziemców do Unii Europejskiej niemożliwe jest opanowanie nielegalnej migracji - podkreślił gospodarz spotkania, włoski minister spraw wewnętrznych Giuliano Amato.

W tym celu - podkreślono w końcowym oświadczeniu - należy rozszerzać współpracę z krajami pochodzenia i tranzytu imigrantów.

Spotkanie w Wenecji było dziesiątym od czasu, kiedy w marcu 2006 roku do grupy G5 dołączyła Polska. Celem G6 jest m.in. współdziałanie zrzeszonych w niej państw w dziedzinach istotnych dla bezpieczeństwa, m.in. w walce z terroryzmem, zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości zorganizowanej, skutecznej kontroli granic i zwalczaniu nielegalnej imigracji.

Tagi: siatka antyterrorystyczna, g6, terroryzm, wiadomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz