Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

G7 boi się recesji

0
Podziel się:

Potęgi gospodarcze z grupy G7 są zaniepokojone zamętem na rynkach finansowych i gwałtownymi zmianami kursów walut.

G7 boi się recesji
(PAP/ EPA)

Potęgi gospodarcze skupione w grupie G7 są zaniepokojone zamętem na rynkach finansowych i gwałtownymi zmianami kursów walut, obawiając się o ich skutki dla _ realnej gospodarki _.

Na spotkaniu w Waszyngtonie, poprzedzającym otwarcie dorocznej sesji wiosennej Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, przedstawiciele _ bogatej siódemki _ sformułowali mroczniejsze niż dotąd oceny stanu gospodarki światowej, ale jednocześnie zapowiedzieli szybkie działania na rzecz szeroko zakrojonych reform, zmierzających do przebrnięcia przez kryzys kredytowy, zagrażający wzrostowi gospodarczemu w skali światowej.

Szefowie sektorów finansowych siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata (USA, Japonia, Niemcy, W.Brytania, Francja, Włochy, Kanada) wyrazili w Waszyngtonie zaniepokojenie ostrymi fluktuacjami kursów walutowych, jakie nastąpiły od czasu poprzedniego, lutowego spotkania szefów ich finansów w stolicy Japonii Tokio.

- _ Od naszego ostatniego spotkania dochodziło chwilami do ostrych fluktuacji głównych walut i jesteśmy zaniepokojeni ich możliwymi implikacjami dla stabilności gospodarczej i finansowej _ - napisali we wspólnym komunikacie ministrowie finansów i szefowie banków centralnych krajów grupy G7.

Uczestnicy waszyngtońskiej narady podkreślili, że przedłużający się zamęt na rynkach finansowych pogarsza perspektywy gospodarki światowej. - _ Zamęt na globalnych rynkach finansowych stanowi wciąż wyzwanie i przedłuża się bardziej niż przewidywaliśmy _ - stwierdzili w komunikacie.

Ich wypowiedzi wskazują, że ich niezadowolenie i zaniepokojenie budzi przede wszystkim skala spadku wartości dolara amerykanskiego. Otwarcie na ten temat wypowiedział się zaraz po spotkaniu z kolegami z grupy G7 minister skarbu USA Henry Paulson, który oświadczył na konferencji prasowej (w nocy z piątku na sobotę czasu polskiego), że USA opowiadają się za silnym dolarem.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)