Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

G8 potępia przemoc w Iranie, zapowiada 20 mld dol. dla najbiedniejszych

0
Podziel się:

W deklaracji końcowej szczytu w L'Aquili we Włoszech państwa G8 potępiły falę
przemocy w Iranie, do jakiej doszło po wyborach, a także negacjonistyczne wypowiedzi prezydenta
Mahmuda Ahmadineżada.

W deklaracji końcowej szczytu w L'Aquili we Włoszech państwa G8 potępiły falę przemocy w Iranie, do jakiej doszło po wyborach, a także negacjonistyczne wypowiedzi prezydenta Mahmuda Ahmadineżada.

Obiecały też 20 mld dol. pomocy dla najbiedniejszych krajów w ciągu najbliższych 3 lat.

Przywódcy Wielkiej Ósemki wyrazili zaniepokojenie ingerowaniem w wolność mediów w Iranie oraz więzieniem dziennikarzy i obywateli innych państw.

W deklaracji wyrażono wolę znalezienia dyplomatycznego rozwiązania kryzysu wokół irańskiego programu nuklearnego, przypominając jednocześnie Teheranowi o jego międzynarodowych zobowiązaniach.

Ponadto w dokumencie końcowym liderzy G8 położyli nacisk na "centralną rolę postanowień traktatu o nierozprzestrzenianiu broni nuklearnej i zaangażowanie na rzecz stworzenia warunków dla świata bez broni nuklearnej".

W tym celu Stany Zjednoczone zwołają wiosną 2010 roku konferencję na temat bezpieczeństwa materiałów nuklearnych na świecie i rewizji traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej - głosi deklaracja.

Jest w niej też potępienie dla prób jądrowych, przeprowadzanych przez Koreę Północną.

W dokumencie, w którym zaprezentowano stanowisko w najważniejszych kwestiach międzynarodowych, mowa jest także "pełnym poparciu" światowych przywódców dla Autonomii Palestyńskiej .

Podkreślili, że zawarcie bliskowschodniego porozumienia pokojowego i realizacja "ambitnego i globalnego planu" pomoże rozwinąć infrastrukturę i będzie impulsem do aktywności gospodarczej "przyszłego państwa palestyńskiego".

G8, zapewniając o pełnym poparciu dla koncepcji dwóch państw jako sposobu rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego, zaapelowało o bezzwłoczne wznowienie bezpośrednich negocjacji, a także wywiązanie się z zobowiązań, przyjętych w tzw. mapie drogowej dla Bliskiego Wschodu.

Jednym z tematów dyskusji - ogłoszono - był wpływ obecnego kryzysu gospodarczego na państwa najbiedniejsze.

Liderzy "postanowili działać w sposób stanowczy wywiązując się z zobowiązań walki z ubóstwem i głodem"- czytamy w deklaracji. Zawarto w niej obietnicę wyasygnowania w ciągu 3 najbliższych lat 20 miliardów dolarów na walkę z głodem. Początkowo mówiło się o 15 miliardach.

"Uznając, że kryzys stanowi zagrożenie dla postępów, dokonanych w ramach realizacji Celów Milenijnych, przywódcy wnioskują o dokonanie w 2010 roku oceny tego, co jest konieczne, by je osiągnąć" - stwierdza się w dokumencie.

Znajduje się w nim także deklaracja woli działań na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz walki ze zmianami klimatycznymi.

W paragrafie, dotyczącym obecnej sytuacji gospodarczej odnotowuje się "oznaki stabilizacji" i "większego zaufania" i powtarza zarazem potrzebę realizacji planu "uzdrowienia" światowych finansów i gospodarki, przyjętego wcześniej na szczytach G20 w Waszyngtonie i Londynie. (PAP)

sw/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)