Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gaj: potrzebne rozmowy z Rosją, Białorusią i Ukrainą ws. dywidendy cyfrowej

0
Podziel się

Jednym z priorytetów polskiej prezydencji w UE będą uzgodnienia z Rosją,
Białorusią i Ukrainą dot. wykorzystania dywidendy cyfrowej w Polsce - powiedziała we wtorek
wicemin. infrastruktury Magdalena Gaj podczas III edycji kongresu telekomunikacji i mediów Media
Summit.

bEhUGaol

Jednym z priorytetów polskiej prezydencji w UE będą uzgodnienia z Rosją, Białorusią i Ukrainą dot. wykorzystania dywidendy cyfrowej w Polsce - powiedziała we wtorek wicemin. infrastruktury Magdalena Gaj podczas III edycji kongresu telekomunikacji i mediów Media Summit.

Dodała, że rząd chce też, żeby UE była partnerem Polski w tych rozmowach.

Obecnie w całej Europie wprowadzana jest naziemna telewizja cyfrowa, sukcesywnie zastępując telewizję analogową. Zwolnione i udostępnione po całkowitym wyłączeniu telewizji analogowej zasoby częstotliwości to tzw. dywidenda cyfrowa. Mogą być przeznaczone np. na nowe usługi teleinformatyczne. Żeby można był je wykorzystywać, trzeba to uzgodnić z wojskiem oraz państwami ościennymi tak, aby nie dochodziło do zakłóceń wykorzystywanych częstotliwości. W Polsce wyłączenie telewizji analogowej zaplanowano na 2013 rok.

bEhUGaon

"Jeśli chodzi o nasze wojsko, to tu jesteśmy w stanie bardzo szybko się porozumieć. (...) Natomiast naszym problemem są rzeczywiście kraje: Rosja, Białoruś, Ukraina. To nie jest tylko nasz problem. To jest problem wszystkich państw Morza Bałtyckiego. Szwecja, która wyłączyła nadawanie analogowe w 2006 roku, do tej pory też nie może sprzedać swojej dywidendy cyfrowej, właśnie z powodu tych zakłóceń" - powiedziała Gaj.

Wiceminister przedstawiła też harmonogram cyfryzacji telewizji w Polsce. Jak mówiła, zgodnie z planem rządowym, miejsca na pierwszym multipleksie zostaną rozdysponowane w konkursie na częstotliwości, a TVP ma być na nim obecna do 2013 r. Multipleks ten nie został jeszcze uruchomiony - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji pracuje obecnie nad sposobem jego zagospodarowania.

"Multipleks drugi przeznaczony został do wyłącznej dyspozycji obecnych komercyjnych nadawców analogowych, czyli Polsatu, TVN, TV Puls i TV4" - zaznaczyła, dodając, że nadawcy ci uruchomią na nim także nowe programy. Trzeci multipleks został przeznaczony w całości dla TVP. "Telewizja publiczna już rozpoczęła swoje nadawanie, wybierając jako swojego partnera spółkę TP EmiTel (operator tego multipleksu - PAP)" - podkreśliła.

Gaj dodała, że zgodnie z planem rządowym kolejne multipleksy - czwarty i piąty - mają być również przeznaczone na nadawanie naziemnej telewizji cyfrowej. Przypomniała też, że działa już multipleks telewizji mobilnej (odbieranej w telefonach komórkowych). "Po switch-offie (wyłączeniu telewizji analogowej - PAP) multipleks ten będzie miał zasięg ogólnopolski" - powiedziała.

bEhUGaot

Jak dodała, cyfryzację telewizji ma regulować odpowiednia ustawa, a jej projekt ma trafić na Komitet Stały Rady Ministrów. "Chcielibyśmy jak najszybciej przekazać go do parlamentu" - zaznaczyła.

Nadawanie w systemie cyfrowym oznacza lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz telewizję wysokiej rozdzielczości. Transmisja cyfrowa pozwoli także m.in. na zwiększenie oferty programowej, obniżenie kosztów nadawania oraz emisję w różnych formatach, np. panoramicznym. Dzięki telewizji cyfrowej rozwiną się też usługi dodatkowe - np. pay-per-view (płacenie za konkretny program) czy e-commerce (sprzedaż on-line).

Multipleks jest kombinacją sygnału kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców. Na multipleksie może zostać umieszczonych siedem - osiem programów telewizyjnych w standardowej jakości obrazu.

By oglądać programy naziemnej telewizji cyfrowej, trzeba mieć odbiornik telewizyjny z tunerem MPEG-4 lub kupić sam dekoder, tzw. set-top box i podłączyć go do odbiornika.

bEhUGaou

Łukasz Osiński (PAP)

luo/ je/ jbr/

bEhUGaoO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)