Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gaz-System uruchomił gazociąg Włocławek-Gdynia

0
Podziel się:

#
dochodzą szczegóły dot. gazociągu
#

# dochodzą szczegóły dot. gazociągu #

28.09. Gdańsk (PAP) - Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System uruchomił w środę gazociąg Włocławek-Gdynia. Dzięki dokończeniu 64 km gazociągu na terenie gmin: Gniew, Pelplin, Tczew, Żukowo, Szemud, miasta Gdynia można już używać całości o długości ponad 250 km. W ciągu godziny może przesłać 150 tys. m3 surowca.

W uroczystości uruchomienia gazociągu, oprócz władz spółki uczestniczyli też: Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Sławomir Nowak i Wiceminister Skarbu Państwa, Mikołaj Budzanowski.

Jak poinformowała spółka, realizacja inwestycji poprawi bezpieczeństwo przesyłu gazu w rejonie Pomorza, umożliwi transport zwiększonych ilości surowca oraz stworzy warunki rozwoju rynku gazu na tym obszarze. Dzięki tej inwestycji nastąpi także ujednolicenie parametrów technicznych sieci przesyłowej od węzła Gustorzyn do rejonu Gdańska i planowanego podziemnego magazynu gazu Kosakowo - podał Gaz-System.

Podczas konferencji prasowej z okazji uruchomienia gazociągu, wiceminister skarbu państwa, Mikołaj Budzanowski zwrócił uwagę, że "gazociąg Włocławek-Gdynia stanowi jedną z ośmiu strategicznych inwestycji realizowanych na podstawie specustawy w ramach budowy Terminalu LNG w Świnoujściu. Podkreślił, że "ten gazociąg w przyszłości posłuży także do przesyłu gazu ze złóż niekonwencjonalnych, czyli gazu z łupków".

Zaznaczył, że "stwierdzenie występowania na Pomorzu większej ilości gazu z łupków, zarówno pod dnem Bałtyku jak i na lądzie, daje podstawy do tego, aby rozważyć w przyszłości budowę na Pomorzu terminalu skraplającego. "Nie ma lepszego miejsca w Polsce niż Pomorze na budowę takiego terminalu" - dodał. Wyjaśnił, że "byłaby to ogromna inwestycja; w Europie istnieją tylko dwa takie terminale i oba są w Norwegii, bo w innych krajach europejskich nie ma takich dużych ilości gazu".

Jak powiedział, "myśląc w kategoriach, na ile budżet państwa i samorządy lokalne mogą skorzystać z ew. bogatych zasobów gazu z łupków w Polsce, to mogą skorzystać dopiero wtedy, gdy będziemy mogli ten gaz sprzedawać na rynki zewnętrzne a możemy to robić drogą lądową i drogą morską".

W ocenie prezesa Gaz-Systemu Jana Chadama, rozbudowa polskich gazociągów przesyłowych jest istotna z punktu widzenia liberalizacji rynku gazu ziemnego, gdyż przyczynia się do zwiększania konkurencji. "Uruchomienie gazociągu Włocławek-Gdynia pozwoli na podłączenie do sieci przesyłowej nowych podmiotów z województwa pomorskiego chcących prowadzić swoją działalność w oparciu o wykorzystanie gazu ziemnego" - ocenił Chadam.

Zwrócił uwagę, że nowa linia przesyłu surowca zapewni bezpieczeństwo dostaw. "Do tej pory rejon Trójmiasta był zasilany rurociągami wybudowanymi na początku lat 70-ych, o średnicach 300-400 mm" - dodał.

Najważniejszą inwestycją na Pomorzu będzie gazociąg o średnicy 700 mm Szczecin-Gdańsk, na odcinku ze Słupska do Gdyni-Wiczlina. Gazociąg połączy terminal LNG w Świnoujściu z aglomeracją trójmiejską i zapewni regionowi kolejne źródło zasilania w gaz. Ma być gotowy w 2014 roku, wraz z terminalem.

Jak podała też spółka, gazociąg Włocławek-Gdynia jest dofinansowany ze środków Europejskiego Programu Rozwoju Regionalnego UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowanie w wysokości ok. 31 mln złotych objęło budowę 64 kilometrów gazociągu, której wartość wynosi 118 mln zł.

W 2011 roku GAZ-SYSTEM S.A., poza gazociągiem Włocławek-Gdynia, ukończył budowę Tłoczni gazu w Goleniowie oraz Tłoczni Gazu w Jarosławiu. Spółka uruchomiła także nowe połączenie międzysystemowe Polska-Czechy.

Gaz-System planuje do 2014 r. wybudować ponad 1000 km gazociągów przesyłowych. Najważniejsze z nich powstaną w północno-zachodniej i środkowej Polsce oraz na Dolnym Śląsku. Będą to m.in. połączenia: Szczecin-Lwówek, Świnoujście-Szczecin, Szczecin-Gdańsk, Włocławek-Gdynia, Gustorzyn-Odolanów.

Spółka odpowiada za przesył gazu ziemnego w Polsce. Firma zarządza majątkiem wartości ponad 5 mld zł, na który składają się głównie elementy systemu przesyłowego, m.in. ponad 9,7 tys. km gazociągów wysokiego ciśnienia, 14 tłoczni, 56 węzłów oraz 970 punktów wyjścia. Spółka zatrudnia ponad 2 tys. osób.(PAP)

bls/ wkr/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)