Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Gazeta Polska" opublikowała teczkę abp. Wielgusa

0
Podziel się:

Dwa zobowiązania do współpracy z wywiadem PRL
zawiera teczka abp. Stanisława Wielgusa zamieszczona w czwartek na
stronach internetowych "Gazety Polskiej".

Dwa zobowiązania do współpracy z wywiadem PRL zawiera teczka abp. Stanisława Wielgusa zamieszczona w czwartek na stronach internetowych "Gazety Polskiej".

Z pobieżnego przeglądu 68-stronicowej teczki wynika, że w teczce sporządzonej z mikrofilmów przez wywiad PRL nie ma ani jednego raportu napisanego własnoręcznie przez Wielgusa - są wyłącznie notatki operacyjne oficerów sporządzone z rozmów z nim. Jedyny własnoręczny dokument Wielgusa to jego notatka zatytułowana "Plan badań naukowych w związku z otrzymaniem stypendium im. A. Humboldta" z września 1973 r.

W teczce są zaś m.in. dwie podpisane przez Wielgusa pseudonimami - "umowy o współpracę" z wywiadem PRL. Jedną z nich, z 28 września 1973 r. Wielgus podpisał jako "Adam Wysocki". Drugą, z 23 lutego 1978 r. podpisał jako "Grey". Jest także instrukcja wyjazdowa wywiadu podpisana przez "Greya" tego samego dnia w 1978 r. W jednym z dokumentów jest on określony "kontakt operacyjny" wywiadu PRL.

Pierwszy dokument to mikrofilm wywiadu PRL zawierający 68 kart rozpoczęty w 1973 r., zakończony w 1980 r. Przy złożeniu sprawy do archiwum 2 lipca 1980 r. oficer wywiadu pisał, że informacje przekazywane przez Wielgusa "uzyskiwały pozytywne oceny". W tym samym miesiącu wywiad przekazał "Greya" IV wydziałowi SB w Lublinie, z zastrzeżeniem, że w przypadku wyjazdu za granicę powróci do współpracy z wywiadem.(PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)