Notowania

wiadomości
20.07.2012 16:31

Gdańsk: Absolwentka krakowskiej ASP laureatką wystawy "Najlepsze dyplomy"

Katarzyna Kukuła z ASP w Krakowie zdobyła nagrodę główną otwartej w piątek w Gdańsku wystawy "Najlepsze dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2012", na której zgromadzono 27 najlepszych prac dyplomowych z kierunków malarstwa, grafiki oraz rzeźby ASP z całego kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Katarzyna Kukuła z ASP w Krakowie zdobyła nagrodę główną otwartej w piątek w Gdańsku wystawy "Najlepsze dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2012", na której zgromadzono 27 najlepszych prac dyplomowych z kierunków malarstwa, grafiki oraz rzeźby ASP z całego kraju. *

Nagroda główna wystawy "Najlepsze dyplomy" to 17,5 tys. zł ufundowane przez rektorów ASP, zasiadających w konkursowym jury.

Absolwentka malarstwa krakowskiej ASP Katarzyna Kukuła została wyróżniona za pracę dyplomową pt. "Kraina mlekiem i miodem płynąca", obejmującą pokazywane w Gdańsku pięć obrazów olejnych, dwie tkaniny z haftem i 3-minutowy film animowany.

"To jest poszukiwanie utopii w świecie pogrążonym w kryzysie, chęć ucieczki z tej rzeczywistości i próba odnalezienia krainy, w której mogłabym czuć się szczęśliwa. Realizacja tych celów jest jednak niemożliwa. Nigdy nie osiągnie się pełnego szczęścia. Według mnie, dominantami, które są konieczne do uzyskania spełnienia są głównie erotyzm, a także bliski kontakt z naturą i podstawowe czynności życiowe takie jak jedzenie" - powiedziała PAP o przesłaniu swojej pracy młoda artystka.

Zdaniem kuratora wystawy prof. Romana Gajewskiego z ASP w Gdańsku, praca Kukuły przedstawia "dialog ze współczesnością, gdzie rządzi sztuka pop-artu". "I choć jej twórczości można zarzucić, że jest na pograniczu kiczu, to od strony plastycznej robi to bardzo biegle, a całość tj. obrazy, tkaniny i animacja tworzą spójną wizję. Laureatka prezentuje już mocno ukształtowany sposób patrzenia na świat" - ocenił.

"Nie można wskazać wspólnego mianownika między zgromadzonymi pracami; idei która powtarzałaby się w tych dziełach. Jest za to jednak różnica między tym pokoleniem, a generacją starszych artystów. Ci młodzi twórcy są określani przez lżejszy byt. To nie są tak dramatyczne prace, jak bywało u autorów starszego pokolenia. Ich problemy sprowadzają się głównie do doświadczeń własnej egzystencji, są wobec tego bardziej afirmatywni wobec świata. I to ich na ogół łączy" - dodał Gajewski.

Rektor ASP w Gdańsku Ludmiła Ostrogórska podkreśliła, że wystawa "Najlepsze dyplomy" ma niepowtarzalny charakter. "To promocja młodych artystów; pokaz tego, co najbardziej wartościowe na polskich uczelniach artystycznych" - wyjaśniła.

Oprócz nagrody głównej rektorów ASP przyznano także nagrody ministra kultury i dziedzictwa narodowego dla Mateusza Bykowskiego z ASP w Gdańsku (15 tys. zł), marszałka pomorskiego dla Michała Hyjka z ASP w Krakowie (8 tys. zł) i prezydenta Gdańska dla Katarzyny Szeluk (8 tys. zł). Wręczono też trzy honorowe wyróżnienia.

Wystawa "Najlepsze dyplomy" organizowana jest przez gdańską ASP po raz czwarty.

Prace na wystawę "Najlepsze dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2012" zgłaszał każdy z rektorów ośmiu uczelni artystycznych w Polsce - ASP w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Warszawie, Wrocławiu; Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Akademii Sztuki w Szczecinie. Mogli oni wytypować maksymalnie czterech najlepszych dyplomantów ze swojej uczelni.

Zgromadzone na wystawie prace oceniało jury, w którym zasiadali wszyscy rektorzy polskich uczelni artystycznych, dyrektor departamentu szkolnictwa artystycznego i edukacji kulturalnej w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego Wiktor Jędrzejec oraz po jednym przedstawicielu z Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Wystawa "Najlepsze dyplomy ASP 2012" pokazywana jest w czterech miejscach: w zabytkowej przestrzeni parteru Wielkiej Zbrojowni, gmachu głównym ASP w Gdańsku, Domu Angielskim, a w ramach współpracy z Gdańską Galerią Miejską także w jednej z jej siedzib przy ulicy Powroźniczej.

Prace dyplomantów polskich uczelni artystycznych można będzie oglądać do 15 sierpnia, ekspozycja w Gdańskiej Galerii Miejskiej potrwa do 2 września.

Jednym z patronów medialnych wystawy "Najlepsze dyplomy" jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)

rop/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz