Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gdańsk: I Forum Regionalne Polska-Chiny

0
Podziel się:

Około 600 osób, przedstawicieli samorządów, nauki, biznesu, kultury
uczestniczy w poniedziałek w Gdańsku w I Forum Regionalnym Polska-Chiny. Celem spotkania jest
nawiązanie współpracy w zakresie gospodarki, turystyki, nauki i kultury.

Około 600 osób, przedstawicieli samorządów, nauki, biznesu, kultury uczestniczy w poniedziałek w Gdańsku w I Forum Regionalnym Polska-Chiny. Celem spotkania jest nawiązanie współpracy w zakresie gospodarki, turystyki, nauki i kultury.

W spotkaniu uczestniczą przedstawiciele ponad 30 regionów i miast z Chin oraz prawie wszystkich polskich regionów i województw. Honorowy patronat objął prezydent Bronisław Komorowski.

W przesłaniu do uczestników forum Komorowski wyraził nadzieję, że będzie ono dobrą formułą "pozwalającą na wypełnienie konkretną treścią strategicznego porozumienia o partnerstwie" podpisanego w grudniu 2011 roku. "To jest wielka szansa dla Polski, to także jest szansa dla Chin" - ocenił. Zaapelował, aby uczestnicy forum "szukali szans na pogłębioną współpracę, zarówno w obszarze gospodarczym jak i edukacji i kultury".

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że spotkanie ma pomóc w poznaniu wzajemnych ofert i warunków współpracy gospodarczej oraz w zakresie edukacji, turystyki i kultury.

Podczas konferencji prasowej Struk poinformował, że współpracą z chińskim firmami zainteresowane są m.in. Gdańska Stocznia Remontowa, Remontowa Shipbuilding i stocznia Wisła oraz producenci towarów luksusowych, np. jachtów i wyrobów jubilerskich (zwłaszcza z bursztynu).

Ocenił, że najbliższe 2-3 lata będą decydujące w zakresie zwiększenia zaangażowania firm z Pomorza w Chinach oraz nawiązania współpracy, zwłaszcza w zakresie ochrony środowiska i energetyką.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jerzy Pomianowski zaznaczył, że "w regionach, we władzach samorządowych kryje się ogromny potencjał () i to regiony będą odgrywać coraz większą rolę w rozwoju ekonomicznym i dynamice rozwoju krajów". Zadeklarował, że ministerstwo wszelkimi instrumentami, jakimi dysponuje, będzie wspierać bezpośrednie kontakty pomiędzy regionami.

Przedstawiciel władz Szanghaju Ding Xuexiang w wystąpieniu do uczestników forum zwrócił uwagę, że w dotychczasowej współpracy polsko-chińskiej dużą rolę odgrywają Szanghaj i woj. pomorskie. Przypomniał, że powołana w 1951 roku polsko-chińska spółka, Chipolbrok była pierwszą powołaną w Chinach spółką z kapitałem zagranicznym. Zaznaczył, że od 1985 roku Szanghaj współpracuje z woj. pomorskim.

Ambasador Polski w Chinach Tadeusz Chomicki podczas konferencji prasowej zwrócił uwagę, że promocja turystyki jest jedną z najważniejszych dziedzin współpracy pomiędzy Polską i Chinami. Poinformował, że Polska Organizacja Turystyki opracowała kilkuletni program promocji turystyki do Polski realizowany w Chinach. Powiedział, że na forum zaproszone zostały największe turystyczne firmy z Chin. "Przedstawiciele tych firm spędzą w naszym kraju więcej czasu i będą zwiedzać Polskę, bo chcemy żeby wyjechali z przekonaniem, że jesteśmy ciekawym i atrakcyjnym krajem" - tłumaczył.

Ambasador Chin w Polsce Xu Jian podkreślił, że "forum przyczyni się do zwiększenia współpracy pomiędzy regionami z obu krajów, co przełoży się na rozwój Polski i Chin". Uważa on, że między państwami jest duża możliwość współpracy, zwłaszcza w zakresie budowy infrastruktury, energetyki, przebudowy elektrowni, transportu morskiego i ochrony środowiska.

Podczas forum zorganizowane zostały cztery warsztaty: gospodarczy, edukacyjny, turystyczny i kulturalny. Zaplanowano prezentację najciekawszych przykładów dotychczasowej współpracy międzyregionalnej obu krajów. Do tej pory podpisanych zostało ok. 40 umów o współpracy pomiędzy regionami i miastami z obu krajów.

Planowane jest organizowanie forum co roku, naprzemiennie w Polsce i w Chinach.

W czasie wizyty w Chinach w 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski oraz przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Hu Jintao podpisali wspólną deklarację ustanawiającą strategiczne partnerstwo między Polską a Chinami. Jednym z elementów tego dokumentu mają być działania na rzecz ożywienia współpracy między miastami i regionami. Inicjatywa zorganizowania dużej konferencji władz miejskich i regionalnych poparta została też w 2012 roku podczas wizyty w Warszawie premiera Chin Wen Jiabao. (PAP)

bls/ mki/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)