Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
proces
09.06.2006 13:06

Gdańsk: Kolejni świadkowie w procesie mężczyzny, oskarżonego o zabójstwo 11-latka

W procesie 29-letniego Piotra T. z Tczewa, oskarżonego o brutalne zabójstwo na tle seksualnym 11-letniego chłopca, przed Sądem Okręgowym w Gdańsku zeznawało w piątek m.in. dwóch kolegów zabitego chłopca. Do zbrodni doszło jesienią 2005 r. we wsi Łęgowo niedaleko Pruszcza Gdańskiego (Pomorskie).

Podziel się
Dodaj komentarz

W procesie 29-letniego Piotra T. z Tczewa, oskarżonego o brutalne zabójstwo na tle seksualnym 11-letniego chłopca, przed Sądem Okręgowym w Gdańsku zeznawało w piątek m.in. dwóch kolegów zabitego chłopca. Do zbrodni doszło jesienią 2005 r. we wsi Łęgowo niedaleko Pruszcza Gdańskiego (Pomorskie).

12-letni Paweł P. oraz o rok starszy Tomasz L. zgodnie potwierdzili, że oskarżony Piotr T. to ten sam mężczyzna, którego widzieli obok miejsca zbrodni. Na czas składania zeznań przez obu chłopców oskarżony został wyprowadzony z sali rozpraw.

Paweł P. wyjaśnił, że tragicznego dnia po zakończeniu zajęć w szkole podszedł z kolegami w kierunku torów kolejowych, bo usłyszeli, że tam "biją" Sebastiana. Chłopcy spostrzegli w pobliżu nieznajomego mężczyznę.

"Jak nas zobaczył, to się chował za krzakami. Potem szedł w naszą stronę, minęliśmy go. Był spokojny, pogodny, jakby nic się nie stało. Rozmawiał przez telefon komórkowy" - powiedział przed sądem Paweł P.

Małoletni świadek zeznał także, że wraz ze starszym bratem Sebastiana, Mateuszem, widział jego zakrwawione ciało.

O zachowaniu Piotra T. po wyjściu z budynku, w którym doszło do zabójstwa, mówił także przed sądem Tomasz L. "Nie widać był po nim żadnego stresu, był nawet lekko uśmiechnięty" - zeznał 13-latek.

Kolejna rozprawa w procesie Piotra T. odbędzie się 1 września.

W trakcie pierwszej rozprawy, pod koniec kwietnia, Piotr T. nie przyznał się do winy. Na dodatkowe pytanie swojego obrońcy potwierdził jednak, że zabójstwo miało miejsce. W trakcie przesłuchań w prokuraturze, odczytanych przez sąd, oskarżony przyznał się do zabójstwa 11-latka, szczegółowo opisując jego przebieg.

Ofiara Piotra T., 11-letni Sebastian, bawił się w łowienie ryb nad rzeką, około 100 metrów od domu. Pod pozorem pokazania miejsca, gdzie ryby lepiej biorą, mężczyzna zwabił dziecko do pobliskiego zrujnowanego budynku gospodarczego.

Tam, jak wynika z przesłuchań, nakazał chłopcu uklęknąć. Ten nie protestował. Skarżył się natomiast na zimno, kiedy oskarżony kazał mu zdjąć ubranie. 11-latek zaczął się szarpać. Wtedy mężczyzna zaczął go dusić, a kiedy dziecko straciło przytomność, uderzył je nożem w okolicę serca. Sprawca próbował jeszcze zgwałcić chłopca, ale - jak przyznał - zrezygnował z tego, bo czuł odrazę. Aby upewnić się, że chłopiec nie żyje, poderżnął mu gardło.

Z Piotrem T. związana jest czwartkowa decyzja wyrok Sądu Najwyższego, który uchylił prawomocny wyrok 15 lat więzienia na Tomasza K. za zabójstwo 10-latka w Lisewie Malborskim w 2002 r. O wznowienie postępowania wobec Tomasza K. wystąpiła w kwietniu tego roku Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. Uznała ona bowiem, że konieczne jest przeprowadzenie nowego procesu, ponieważ podczas postępowania ws. zabójstwa 11-latka w Łęgowie, do morderstwa chłopca w Lisewie przyznał się Piotr T.

W trakcie pierwszej rozprawy w kwietniu, Piotr T. nie podtrzymał jednak swoich wyjaśnień w prokuraturze, dotyczących zabójstwa w Lisewie Malborskim.(PAP)

rop/ jer/ itm/

Tagi: proces, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz