Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gdańsk: Koncert Vengerova na otwarcie Solidarity of Arts

0
Podziel się:

Koncert jednego z najlepszych skrzypków naszych czasów, Maxima Vengerova,
zainaugurował w środę IV Festiwal Solidarity of Arts w Gdańsku. Rosyjskiemu artyście towarzyszyli
pierwszy organista katedry w Oliwie Roman Perucki i skrzypaczka Maria Włoszczowska.

Koncert jednego z najlepszych skrzypków naszych czasów, Maxima Vengerova, zainaugurował w środę IV Festiwal Solidarity of Arts w Gdańsku. Rosyjskiemu artyście towarzyszyli pierwszy organista katedry w Oliwie Roman Perucki i skrzypaczka Maria Włoszczowska.

"Po raz pierwszy w karierze Vengerova słynne skrzypce Stradivariusa Ex-Kreutzer z 1727r., na których muzyk gra od lat, zabrzmiały w duecie z organami" - powiedziała rzeczniczka Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Magdalena Malara.

Solistom towarzyszył kwintet Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Artyści zagrali utwory Bacha, Mozarta, Rachmaninowa, Masseneta i Czajkowskiego.

Po koncercie zaplanowano ceremonię odsłonięcia przez rosyjskiego skrzypka odcisku jego dłoni w Alei Gwiazd na dziedzińcu filharmonii.

Maxim Vengerov urodził się w Nowosybirsku w 1974 roku. Jako 10-latek wygrał Międzynarodowy Konkurs Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie, a jako 16-latek - prestiżowy londyński Carl Flesch Competition.

Rosyjski skrzypek występował w roli solisty z BBC Philharmonic, holenderską Royal Concertgebouw, a także z Państwową Orkiestrą Symfoniczną ZSRR. Vengerov jest laureatem nagród Gramophone (nazywanych Oscarami muzyki klasycznej), m.in. za koncerty skrzypcowe Prokofiewa i Szostakowicza. W 2004 r. zdobył nagrodę Grammy za najlepsze nagranie instrumentalne solisty z orkiestrą (album "Britten: Violin Concerto/Walton: ViolaConcerto").

Entuzjastyczne recenzje dotyczące jego powrotu na scenę po kontuzji ramienia (z jej powodu w latach 2008-2012 Vengerov zmuszony był poświęcić się głównie dyrygowaniu i nauczaniu) ukazywały się w prasie światowej od kwietnia 2012 roku. Wtedy artysta po raz pierwszy od czterech lat wystąpił w Wielkiej Brytanii, dając recital w Wigmore Hall. Od lutego Vengerov jest profesorem londyńskiej Royal Academy of Music. Od 2006 r. często współpracuje z Sinfonią Varsovią i Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku.

W ramach Solidarity of Arts odbędzie się w sobotę widowisko jazzowe "Przestrzeń Wolności: Stańko+". Polski trębacz Tomasz Stańko zaprosił do Gdańska do świętowania swoich 70. urodzin m.in. wielkiego jazzmana i legendę światowego showbiznesu Quincy Jones.

W programie festiwalu jest też "Koncert na wstążki", czyli instalacja przestrzenna Jerzego Janiszewskiego, twórcy logo Solidarności oraz znaku polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Podczas Solidarity of Arts odbędzie się też ogólnopolska premiera dokumentu Michała Bielawskiego pt. "Mundial. Gra o wszystko". Film dokumentuje występ reprezentacji Polski na mistrzostwach świata w piłce nożnej w 1982 r. z perspektywy internowanych w tym czasie działaczy "Solidarności".

Festiwal zakończy 2 września polska premiera kantaty "Genesis". Utwór składa się z siedmiu części na narratora, głosy solowe, chór i orkiestrę; została napisana w latach 1943-44 do tekstu biblijnego przez siedmiu wybitnych kompozytorów, m.in. Strawińskiego i Schoenberga. (PAP)

rop/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)