Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gdańsk: Międzynarodowy festiwal filmów dokumentalnych o pracy i godności

0
Podziel się:

36 filmów z 19 krajów z całego świata rywalizować będzie o nagrodę na
rozpoczynającym się w środę 9. festiwalu filmów dokumentalnych Gdańsk DocFilm Festival, poświęconym
filmom o pracy i godności człowieka. Przegląd potrwa pięć dni.

36 filmów z 19 krajów z całego świata rywalizować będzie o nagrodę na rozpoczynającym się w środę 9. festiwalu filmów dokumentalnych Gdańsk DocFilm Festival, poświęconym filmom o pracy i godności człowieka. Przegląd potrwa pięć dni.

"Festiwal poświęcony jest pokazaniu pracy jako istotnej części życia człowieka w różnych jej aspektach - od przymusu i konieczności jej wykonywania, aby utrzymać siebie i rodzinę, co niekiedy wiąże się ze złymi warunkami, dyskryminacją i utratą godności, po odkrycie w niej pasji, przyjemności i możliwości samorealizacji" - powiedziała PAP rzeczniczka Gdańsk DocFilm Festival, Diana Dziworska.

Projekcje na Gdańsk DocFilm Festival (Godność i Praca/ Dignity&Work) podzielone zostały na sześć bloków tematycznych: "Historie o zwyczajnym szaleństwie", "W pułapce przemocy", "Zmierzch światów", "Kobieta w obiektywie", "Dziecko na ekranie" oraz "Okna na świat".

Dokumenty powstały w 19 krajach (duża część z nich to międzynarodowa koprodukcja) w Europie, Azji i Ameryce.

Polskę na Gdańsk DocFilm Festival reprezentują: "Popatrz" Adama Palenty, "Gugara" Andrzeja Dybczaka i Jacka Nagłowskiego, "Deklaracja nieśmiertelności" Marcina Koszałki, "Seans w Kinie Tatry" Igora Chojny, "38,5" Grzegorza Dębowskiego, "Cielaczek" Marka Marlikowskiego, "Kawałek lata" Marty Minorowicz oraz "Vakha and Magomed" Marty Prus.

Na festiwal napłynęło ponad 230 filmów, z czego ostatecznie do konkursu zakwalifikowano 36 produkcji, 12 z nich nie było wcześniej pokazywanych w Polsce.

Filmy oceniać będzie jury w składzie: francuski reżyser Jean Gabriel Pierrot (przewodniczący), autorka audiowizualna i profesor filmoznawstwa Alexis Krasilovsky z USA oraz polski operator Krzysztof Ptak.

Główna nagroda festiwalu to 10 tys. zł oraz statuetka Brama Wolności, przedstawiającą fragment muru o otwartych na oścież wrotach.

Konkursowym projekcjom towarzyszyć będą pokazy specjalne. Wyświetlone zostaną dzieła członków jury - Perriota oraz Krasilovsky, a także twórców z Islandii - m.in. uważanego za ojca kina w tym kraju Fridrika Thor Fridrikssona oraz Ari Magnussona współpracującego z Bjoerk i Larsem Von Trierem. Będą także pokazy tematyczne, wśród nich kontrowersyjny film szwajcarskiego dokumentalisty Steffa Grubera Passion Despair opowiadający historię mężczyzny skupionego na fotografowaniu dziewczynek. (PAP)

rop/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)