Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gdańsk: Modlitwa ekumeniczna na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy

0
Podziel się:

Duchowni dziewięciu wyznań uczcili we wtorek wspólną modlitwą na Cmentarzu
Nieistniejących Cmentarzy w Gdańsku pamięć bezimiennych zmarłych gdańszczan. Ekumeniczne spotkanie
w Dniu Wszystkich Świętych odbyło się już po raz dziesiąty.

Duchowni dziewięciu wyznań uczcili we wtorek wspólną modlitwą na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy w Gdańsku pamięć bezimiennych zmarłych gdańszczan. Ekumeniczne spotkanie w Dniu Wszystkich Świętych odbyło się już po raz dziesiąty.

W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele wyznań: rzymskokatolickiego, polskokatolickiego, prawosławnego, greckokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego i ewangelicko-metodystycznego oraz zielonoświątkowego. Obecni byli też przedstawiciele gmin wyznania żydowskiego i muzułmańskiego.

Na symboliczny Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy w Gdańsku przybyli także mieszkańcy oraz przedstawiciele samorządu, który jest organizatorem corocznych ekumenicznych spotkań w tym miejscu.

Jak zaznaczył otwierając spotkanie wiceprezydent miasta Maciej Lisicki, wspomniany cmentarz jest miejscem szczególnym, symbolicznym i być może jedynym takim w Polsce. Dodał, że pochowani są tu gdańszczanie wszystkich pokoleń, wszystkich narodowości i wszystkich religii. "My, dzisiejsi gdańszczanie chcemy pokazać miastu i światu, że pamiętamy o nich w tym szczególnym dniu" - powiedział wiceprezydent.

Po gospodarzu spotkania głos zabrali przedstawiciele poszczególnych kościołów i wyznań. Każdy z nich zmówił krótką modlitwę za zmarłych i ustawił znicz na pomniku z napisem "Tym, co imion nie mają na grobie, a tylko Bóg wie, jak kto się zowie" stojącym w centralnej części Cmentarza Nieistniejących Cmentarzy.

Gdański Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy upamiętnia nieistniejące już i zniszczone gdańskie nekropolie. To miejsce pamięci otwarto w maju 2002 r. podczas I Światowego Zjazdu Gdańszczan. Urządzono je na terenie powstałego w II połowie XIV wieku Cmentarza Bożego Ciała zamkniętego w 1956 roku, a w latach 60. zamienionego na park.

Oprócz cmentarza Bożego Ciała w Gdańsku likwidowano też inne nekropolie. Tylko w XIX i ub. wieku z mapy miasta zniknęło 27 miejsc pochówku różnych wyznań. Na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy znajduje się 38 płyt nagrobnych pochodzących z XVIII, XIX i XX wieku, ocalałych i przeniesionych tu z różnych zlikwidowanych gdańskich nekropolii. Pod płytą główną, w centralnej części symbolicznego cmentarza złożone są ludzkie szczątki znalezione w czasie budowy pomnika.

Po uroczystości na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy jej uczestnicy zapalili także znicze przed pomnikiem ofiar epidemii tyfusu, która miała miejsce w Gdańsku tuż po zakończeniu II wojny światowej.

Obelisk ku czci ofiar epidemii został odsłonięty w październiku 2003 r. na terenie Parku Kulturowego Fortyfikacji Miejskich "Grodzisko". W miejscu, gdzie stoi monument, pochowano około 1100 więźniów, głównie Niemców oraz Polaków i osób innych narodowości, zmarłych w ciągu 12 miesięcy od kwietnia 1945 roku w gdańskim więzieniu przy ul. Kurkowej.(PAP)

aks/ bos/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)