Notowania

program
01.03.2010 12:57

Gdańsk: Powstaje program obchodów 30-lecia Sierpnia'80

Główne imprezy obchodów 30-lecia Sierpnia '80 będą się odbywały spokojnie i z udziałem wszystkich najważniejszych gości - uważają członkowie komitetu koordynacyjnego. Z tej okazji w całym kraju ma się odbyć wiele koncertów, konferencji i festynów.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Główne imprezy obchodów 30-lecia Sierpnia '80 będą się odbywały spokojnie i z udziałem wszystkich najważniejszych gości - uważają członkowie komitetu koordynacyjnego. Z tej okazji w całym kraju ma się odbyć wiele koncertów, konferencji i festynów. *

W poniedziałek w Gdańsku odbyło się posiedzenie komitetu koordynacyjnego ds. obchodów 30-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych oraz powstania Solidarności. W jego skład wchodzą m.in. przedstawiciele władz miasta, premiera i prezydenta, Europejskiego Centrum Solidarności oraz Solidarności.

Uczestniczący w posiedzeniu prezes Instytutu Lecha Wałęsy, Piotr Gulczyński, powiedział dziennikarzom, że komitet jest w trakcie "takiego układania kalendarza imprez w Gdańsku, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie i w innych miastach, aby nie było problemu, że główni goście będą musieli szybko przejeżdżać, albo rezygnować z udziału w jakiejś uroczystości, bo odbywają się one w tym samym terminie". Zadeklarował, że Lech Wałęsa - o ile zdrowie mu dopisze - weźmie "jak najszerszy udział w obchodach".

Dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności (ECS), głównego organizatora obchodów, o. Maciej Zięba podkreślił, że "komitet harmonizuje kalendarz i wygląda na to, że będzie bardzo dużo imprez". Poinformował, że nadal nic nie wiadomo na temat finansowania obchodów. Przypomniał, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zadeklarowało na ten cel 21 mln zł.

O. Zięba zapowiedział, że główne obchody odbędą się pod koniec sierpnia br. w Gdańsku. 29 sierpnia w Filharmonii Bałtyckiej polski kompozytor i klarnecista Paweł Mykietyn zaprezentuje swoje dzieło tworzone specjalnie na tę okazję. "Takie wariacje na temat wolności. Będzie to wybitne dzieło, które zostanie wpisane w historię kultury polskiej i nie tylko" - uznał dyrektor ECS.

Poinformował, że 31 sierpnia odbędzie się konferencja poświęcona idei Solidarności oraz msza święta przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców, z udziałem biskupów z całego kraju. Wieczorem na terenie stoczni w Gdańsku ma się odbyć plenerowe widowisko w reżyserii Roberta Wilsona. Spektakl w czterech aktach ma opowiadać m.in. o ks. Jerzym Popiełuszce, Lechu Wałęsie, papieżu Janie Pawle II i o kobietach w Solidarności. Wilson zamierza wpleść w spektakl krótkie występy międzynarodowych gwiazd.

"Chcemy mówić o przeszłości, ale też pokazywać uniwersalność tej idei" - zaznaczył o. Zięba.

Zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", Jerzy Langer poinformował, że związek z okazji jubileuszu zorganizuje w całym kraju festyny pt. "Dni z Solidarnością".

30 sierpnia w hali Olivia w Gdańsku odbędzie się okolicznościowy zjazd związku z udziałem kilku tysięcy osób.

Komitet organizacyjny obchodów 30. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych powołano na początku br. z inicjatywy prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. (PAP)

bls/ hes/ woj/

Tagi: program, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz