Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gdańsk: Próby do sztuki "Baba Chanel" Kolady w Teatrze Wybrzeże

0
Podziel się:

W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku trwają próby do spektaklu "Baba Chanel"
rosyjskiego autora Nikołaja Kolady, jednego z najważniejszych, współczesnych dramatopisarzy na
świecie. Premierę sztuki, w reżyserii Adama Orzechowskiego, zaplanowano na 10 sierpnia.

W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku trwają próby do spektaklu "Baba Chanel" rosyjskiego autora Nikołaja Kolady, jednego z najważniejszych, współczesnych dramatopisarzy na świecie. Premierę sztuki, w reżyserii Adama Orzechowskiego, zaplanowano na 10 sierpnia.

"Utwór Kolady to tragikomedia o niewyczerpanym pragnieniu życia, walce o godność dla starości, o niezależnym od wieku głodzie szczęścia" - poinformował rzecznik prasowy gdańskiego teatru, Grzegorz Kwiatkowski.

Akcja sztuki rosyjskiego dramaturga rozgrywa się w Domu Kultury Stowarzyszenia Głuchoniemych, gdzie z sukcesem zakończył się jubileuszowy koncert zespołu pieśni "Olśnienie". Na zapleczu pięć solistek w podeszłym wieku przystępuje przy zastawionym stole do fetowania i wspominania dziesięcioletniej historii wspólnego śpiewania.

"Snują plany na kolejne dekady. Nic to, że dawno już przekroczyły wiek emerytalny. Radosny nastrój mąci uwielbiany dotąd szef zespołu i akompaniator. Pragnie wprowadzić do +Olśnienia+, w główne światła tytułową Babę Chanel, świeżo upieczoną emerytkę, dotychczasowe solistki przesuwając pod horyzont, +daleko, kędy koczują mgły+. One jednak nie zamierzają się poddać bez walki" - streścił treść przedstawienia Kwiatkowski.

Zdaniem dyrektora Teatru Wybrzeże i reżysera spektaklu Adama Orzechowskiego, Koladzie udało się podpatrzeć "drapieżną mentalność ludzi starszych". "Jednak ta drapieżność nie wywołuje w nas złych emocji, przeciwnie, wywołuje w nas współczucie i śmiech. Okolicznościowe, jubileuszowe spotkanie staje się dla bohaterów sztuki czasem podsumowania i rozliczenia, słodko-gorzką +Ostatnią Wieczerzą+" - ocenił.

W tytułowej roli w gdańskim spektaklu wystąpi Joanna Bogacka, menadżera zagra Maciej Konopiński, a w wiekowe chórzystki wcielą się: Krzysztof Gordon, Jerzy Gorzko, Mirosław Krawczyk, Zbigniew Olszewski oraz Cezary Rybiński.

Nikołaj Kolada urodził się w 1957 r. we wsi Priesnogorkowka w rodzinie pracowników sowchozu. W latach 1973-4 uczył się w szkole teatralnej w Swierdłowsku. Następnie przez siedem lat pracował jako aktor w tamtejszym Akademickim Teatrze Dramatycznym.

W 1986 r. napisał pierwszą sztukę "Gramy w fanty". Odniósł nią sukces w Moskwie i Petersburgu. Napisana w 1989 roku "Proca" zyskała popularność nie tylko w Europie, ale i w Stanach Zjednoczonych, otwierając Koladzie drogę do sławy. Od 1994 r. prowadzi seminarium dramatopisarskie w Jekaterynburskim Państwowym Instytucie Teatralnym.

W każdym sezonie teatralnym przygotowuje w kierowanym przez siebie Centrum Dramaturgii Współczesnej przy Jekaterynburskim Teatrze Akademickim maratony teatralne, podczas których czytane są sztuki młodych dramatopisarzy. W lokalnej telewizji ma swój własny program, jest także redaktorem naczelnym czasopisma "Ural", promującego młode talenty literackie tego regionu Rosji.

W latach 1992-93 był stypendystą Akademii "Schloss Solitude" w Stuttgarcie i występował jako aktor w Deutsches Schauspielhaus w Hamburgu. Reżyserował także swoje sztuki w teatrach innych niemieckich miast.

Za spektakl, który wyreżyserował według własnego dramatu "Odejdź-odejdź" (1998) nominowano Koladę do nagrody prezydenta Rosji oraz nagrody mera Jekaterynburga. W 1999 r. otrzymał Międzynarodową Nagrodę im. Konstantego Stanisławskiego.

Kolada napisał dotychczas ponad osiemdziesiąt sztuk. W Polsce do jego najczęściej wystawianych utworów należą "Merylin Mongoł" i "Martwa królewna". Gdańska realizacja "Baba Chanel" to polska premiera tej sztuki.

55-letni Adam Orzechowski jest absolwentem Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie. W latach 2000-2005 był dyrektorem Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Funkcję dyrektora Teatru Wybrzeże pełni od 2006 r. Na gdańskiej scenie wyreżyserował m.in. "Farsę z Walworth" Endy Walsha, "Intymne lęki" Alana Ayckbourna, "Tajemniczą Irmę Vep" Charlesa Ludlama oraz "Fazę Delta" Radosława Paczochy. (PAP)'

rop/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)