Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gdańsk: Szkolenia aktywistów społecznych z krajów Grupy Wyszehradzkiej

0
Podziel się:

Co najmniej 130 działaczy organizacji pozarządowych z Polski, Węgier, Czech i
Słowacji będzie mogło wzmocnić swoje liderskie umiejętności dzięki międzynarodowemu projektowi
prowadzonemu przez gdański Instytut Kultury Miejskiej.

Co najmniej 130 działaczy organizacji pozarządowych z Polski, Węgier, Czech i Słowacji będzie mogło wzmocnić swoje liderskie umiejętności dzięki międzynarodowemu projektowi prowadzonemu przez gdański Instytut Kultury Miejskiej.

Przedsięwzięcie nosi nazwę "Aktywna Społeczność krajów wyszehradzkich". Jak poinformowała we wtorek na konferencji prasowej poświęconej inicjatywie Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej, podstawą przedsięwzięcia są szkolenia, które mają pomóc ich uczestnikom wzmocnić umiejętności liderskie, a w konsekwencji m.in. zwiększyć skuteczność działań organizacji pozarządowych.

W trakcie szkoleń uczestnicy zdobywać będą zarówno wiedzę teoretyczną, jak i - w ramach warsztatów, umiejętności praktyczne uczące m.in. dobrej współpracy w grupie czy skutecznego motywowania innych. Urbańczyk zaznaczyła, że program zajęć został tak opracowany, by uwzględniać specyfikę krajów Grupy Wyszehradzkiej, czyli krajów postkomunistycznych.

Szkolenia zorganizowane zostaną na zasadzie piramidy. W tej chwili w Gdańsku trwa pięciodniowe szkolenie zorganizowane przez Instytut Kultury Miejskiej. Bierze w nim udział 14 przedstawicieli organizacji pozarządowych z Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Po zakończeniu szkolenia jego uczestnicy mają w miejscu swojego zamieszkania przekazać zdobytą wiedzę kolejnym działaczom.

"Zakładamy, że w sumie do końca czerwca w zajęciach weźmie udział około 130 osób. Liczymy jednak na to, że te osoby - już bez naszego pośrednictwa, przekażą zdobytą na szkoleniach wiedzę kolejnym działaczom" - powiedziała Urbańczyk

Warsztaty oparte są na szkoleniach opracowanych przez British Council w ramach projektu "Active Citizens - Aktywna Społeczność". Ruszył on w 2009 r. i - jak informuje na swojej stronie internetowej British Council, dziś działa w 20 krajach w Europy oraz 8 krajach Afryki i Azji. Na stronie napisano, że projekt ma "przyczynić się do pozytywnych zmian w społecznościach" i pomóc w ich zrównoważonym rozwoju, "poprzez ustanowienie trwałej globalnej sieci liderów", którzy przekażą swoim wspólnotom umiejętności dialogu i wspólnych działań w celu rozwiązania globalnych i lokalnych problemów.

Wybrani uczestnicy gdańskiego projektu pojadą jesienią do Wielkiej Brytanii, gdzie - w ramach wizyty studyjnej, będą mogli pogłębić swoją wiedzę na temat przedsięwzięcia.

Środki na realizację projektu "Aktywna Społeczność krajów wyszehradzkich" gdański Instytut Kultury Miejskiej zdobył z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego wspierającego finansowo różnego rodzaju inicjatywy realizowane w ramach Grupy Wyszehradzkiej. (PAP)

aks/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)