Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gdańsk: Wręczono wyróżnienia za zasługi dla województwa pomorskiego

0
Podziel się:

Prof. Brunon Synak oraz Akademicki Związek Sportowy w Gdańsku odebrali w
poniedziałek na sesji sejmiku województwa pomorskiego honorowe wyróżnienia za zasługi dla regionu.
Wyróżnienia są najwyższymi odznaczeniami przyznawanymi przez pomorski samorząd.

Prof. Brunon Synak oraz Akademicki Związek Sportowy w Gdańsku odebrali w poniedziałek na sesji sejmiku województwa pomorskiego honorowe wyróżnienia za zasługi dla regionu. Wyróżnienia są najwyższymi odznaczeniami przyznawanymi przez pomorski samorząd.

Odbierając wyróżnienie, prof. Synak, który przez dwie kadencje był przewodniczącym sejmiku, powiedział, że - gdy przed ośmioma laty wraz z innymi radnymi głosował za ustanowieniem odznaczenia - nie przypuszczał, że sam zostanie nim uhonorowany.

"Czy zrobiłem coś szczególnego? Z całą pewnością nie. Starałem się, tak jak większość ludzi i tak jak bez wątpienia wszyscy na tej sali, w miarę możliwości jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki i zadania. Raz wychodziło mi to lepiej, raz gorzej, jak to w życiu bywa" - powiedział Synak, dodając, że przy tym zawsze charakteryzowała go silna więź emocjonalna z regionem kaszubsko-pomorskim.

Z kolei prezes AZS Janusz Rybicki odbierając wyróżnienie, przypomniał, że organizacja, którą kieruje, od zawsze - nawet w czasie istnienia Wolnego Miasta Gdańska, gdy powstała - dbała o rozwój młodych polskich sportowców studentów, a przy tym starała się kultywować polskość.

Prof. Brunon Synak z wykształcenia jest socjologiem. Opublikował ponad 250 prac (dużą część za granicą). Jego zainteresowania naukowe obejmują głównie socjologię wsi, etniczności i gerontologię społeczną. Należy do najbardziej rozpoznawalnych działaczy kaszubskich. Przez dwie kadencje był prezesem Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego. Synak był też radnym sejmiku województwa pomorskiego, zasiadał też w jego władzach.

Akademicki Związek Sportowy powstał w Gdańsku na przełomie 1921/22 r. "Był jedną z bardzo niewielu organizacji społecznych na terenie Wolnego Miasta, który w trudnym okresie germanizacji, a później hitlerowskiego terroru manifestował łączność Gdańska z macierzą. Realizowane to było poprzez organizowanie polskich imprez sportowych i udział AZS-u w świętach i uroczystościach polskich na terenie Wolnego Miasta Gdańska" - napisano w uzasadnieniu do uchwały sejmiku przyznającej AZS wyróżnienie.

W tej chwili AZS skupia sportowców z szesnastu uczelni z Pomorza, ale także z Elbląga. Tylko w ostatnich sześciu latach zawodnicy i zawodniczki Klubu AZS AWF Gdańsk w imprezach międzynarodowych zdobyli 102 medale, w tym 25 złotych, 28 srebrnych i 49 brązowych.

Ustanowione przed ośmioma laty honorowe wyróżnienia "Za zasługi dla województwa pomorskiego" przyznawane jest raz w roku. Każdorazowo wyróżnia się dwóch laureatów: osobę indywidualną oraz organizację.

W poprzednich latach laureatami tego odznaczenia byli m.in.: prezydent Lech Wałęsa, abp Tadeusz Gocłowski, malarz Marian Kołodziej, rysownik satyryczny Zbigniew Jujka, pisarz Stefan Chwin, olimpijczycy z Pekinu Adam Korol i Leszek Blanik, biskup Jan Bernard Szlaga oraz Politechnika Gdańska, Stacja Morska UG w Helu, Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Jeszcze przed rozpoczęciem sesji pomorskiego samorządu w korytarzu prowadzącym na główną salę obrad odsłonięta została tablica upamiętniająca Lecha Bądkowskiego - zmarłego w 1984 r. pisarza, dziennikarza i kaszubskiego działacza społeczno-politycznego.(PAP)

aks/ mok/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)