Notowania

Gdańsk
21.05.2010 18:18

Gdańsk: Wystawa pamiątek po gdańskich Żydach

Ok. 300 pamiątek po gdańskich Żydach, w tym zdjęcia i dokumenty, można będzie obejrzeć od soboty na wystawie w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ok. 300 pamiątek po gdańskich Żydach, w tym zdjęcia i dokumenty, można będzie obejrzeć od soboty na wystawie w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Rzecznik prasowy muzeum Małgorzata Posadzka poinformowała, że eksponaty ilustrują wszystkie dziedziny życia, w których realizowali się, działali i tworzyli gdańscy Żydzi: od działalności naukowej, artystycznej, po handel, rzemiosło, a nawet sport.

Na wystawie zgromadzono zdjęcia, dokumenty, książki, przedmioty związane z religią judaistyczną, takie jak naczynia rytualne, świeczniki, lampy chanukowe. Jest też cegła odkopana z fundamentu Wielkiej Synagogi, zbudowanej w centrum Gdańska w latach 1885-87, a rozebranej przez Niemców wiosną 1939 roku. Najstarsze eksponaty na wystawie pochodzą z XVIII wieku.

Ważną część wystawy stanowią też fotografie i dokumenty opowiadające dzieje eksodusu gdańskich Żydów, m.in. kindertransporty w 1939 r., obóz internowania w serbskim Kladovie, obóz koncentracyjny na Mauritiusie oraz emigrację do Chin.

Od stuleci wspólnota żydowska stanowiła część mieszanki kulturowej i religijnej Gdańska. Na przełomie XIX i XX w. liczba Żydów zamieszkujących Gdańsk wahała się od 2736 w 1880 r. (2,4 proc. ludności miasta) do 2390 w 1910 r. (1,4 proc. ludności). Gdańscy Żydzi skupieni byli wokół kilku gmin wyznaniowych. Po dojściu do władzy nazistów w 1934 r. rozpoczęły się ataki na Żydów i synagogi, które nasiliły się w 1937 r. Wielu Żydów emigrowało i do wybuchu II wojny światowej zostało ich w Gdańsku ok. 1200.

Wystawa zatytułowana "Żydzi gdańscy. Ślady" potrwa do 30 czerwca. (PAP)

rop/ ls/ gma/

Tagi: Gdańsk, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz