Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

GDDKiA: w Opolskiem spadła liczba wypadków na drogach krajowych

0
Podziel się:

Z 346 w 2007 r. do 245 w 2011 r. spadła liczba wypadków na drogach krajowych w
woj. opolskim - wynika z raportu opolskiego oddziału GDDKiA. Najbardziej niebezpiecznym miejscem
było skrzyżowanie dróg krajowych nr 46 i 94 w Karczowie.

Z 346 w 2007 r. do 245 w 2011 r. spadła liczba wypadków na drogach krajowych w woj. opolskim - wynika z raportu opolskiego oddziału GDDKiA. Najbardziej niebezpiecznym miejscem było skrzyżowanie dróg krajowych nr 46 i 94 w Karczowie.

Z opublikowanego właśnie raportu opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wynika, że w sumie w latach 2007-2011 na drogach krajowych woj. opolskiego zdarzyły się 1404 wypadki. Zginęły w nich 263 osoby, a 1859 zostało rannych. Liczba wypadków w ciągu pięciu analizowanych lat spadała, tak samo jak liczba zabitych - z 72 w 2007 r. do 48 w 2011 r.

Jarosław Dryszcz z biura prasowego komendy wojewódzkiej opolskiej policji potwierdził PAP w poniedziałek, że rok do roku na Opolszczyźnie liczba wypadków i ich ofiar maleje. Dla przykładu podał, że do 2 grudnia tego roku policja w całym regionie zanotowała w sumie 721 wypadków, w których zginęło 70 osób; w analogicznym okresie roku ubiegłego było 759 wypadków i 77 ofiar śmiertelnych.

Z raportu GDDKiA wynika, że najniebezpieczniejszym miejscem w regionie na drogach krajowych jest skrzyżowanie DK 46 i 94 w Karczowie pod Opolem. W ciągu pięciu lat doszło tam do 18 wypadków, w których zginęło sześć osób, a ciężko rannych zostało 30.

Rzecznik opolskiej GDDKiA Michał Wandrasz powiedział, że powodem szczególnie dużej w tym miejscu liczby wypadków jest m.in. wysokie natężenie ruchu (wg wyliczeń w tym miejscu przejeżdża ponad 17 tys. pojazdów na dobę). Ruch wzrósł jeszcze po wprowadzeniu opłat za autostradę A4. "Bez przebudowy skrzyżowania wypadki w tym miejscu będą się zdarzać regularnie, a ich skutki mogą być tragiczne" - uważa Wandrasz.

Dryszcz dodał, że droga nr 46 prowadzi na autostradę A4, ale też do polsko-czeskiej granicy - stąd ogromna liczba pojazdów. "Poza tym miejsce to znajduje się poza terenem zabudowanym, co powoduje, że kierowcy jeżdżą tu z większymi prędkościami. Najczęściej popełniane błędy to np. nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu" - powiedział Dryszcz.

Opolska GDDKiA doliczyła się w sumie 21 niebezpiecznych miejsc na drogach krajowych w regionie. Jeszcze w roku 2007 takich miejsc na mapie regionu było 44. Zdaniem Michała Wandrasza do zmniejszenia się tej liczby o ponad połowę przyczyniły sie zrealizowane na drogach krajowych inwestycje. Rzecznik GDDKiA wyliczył, że w latach 2007-2011 wydano na budowę, remonty i utrzymanie dróg na Opolszczyźnie ponad 1,1 mld zł.

W woj. opolskim jest ponad 860 km dróg krajowych, którymi administruje GDDKiA. Średnie dobowe natężenie ruchu na opolskich drogach krajowych wynosi 8684, a średnia krajowa natężenia ruchu na DK to 9888. (PAP)

kat/ bos/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)