Notowania

wiadomości
07.09.2011 16:30

GDDKiA wystąpi do sądu przeciw Covec

# dochodzi więcej informacji o pozwach #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi więcej informacji o pozwach #

07.09. Warszawa (PAP) - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przygotowała pozew do sądu przeciwko chińskiemu konsorcjum Covec o zapłatę kar umownych i odszkodowania - poinformowała w środę PAP rzeczniczka GDDKiA Urszula Nelken.

Konsorcjum, w skład którego wchodziła chińska firma Covec miało wybudować dwa odcinki autostrady A2 między Strykowem a Konotopą. GDDKiA odstąpiła od kontraktów z Chińczykami po tym, jak konsorcjum przestało płacić podwykonawcom, a następnie zażądało renegocjacji umów.

Po odstąpieniu w połowie czerwca od kontraktów Dyrekcja zapowiedziała, że zamierza egzekwować od Chińczyków kary umowne, a także będzie się domagać odszkodowania z tytułu utraconych korzyści Skarbu Państwa. Przedstawiciele GDDKiA informowali wówczas, że wypłatę kar umownych zapewniają gwarancje bankowe, a Dyrekcja jest w kontakcie z bankami w tej sprawie.

"Chińskie banki gwarantujące kontrakty z Covec na budowę autostrady A2 przesłały do Banku Gospodarstwa Krajowego informację, jakoby Ludowy Sąd Chiński na wniosek Covec zawiesił wypłatę należnych nam gwarancji" - poinformowała w środę PAP Nelken.

Dyrekcja w przygotowanym pozwie do polskiego sądu domaga się od chińskiego konsorcjum zapłaty kar umownych w wysokości 140 mln zł oraz odszkodowania, m.in. za koszty związane z nieukończeniem autostrady w terminie i różnicy między wynagrodzeniem obecnych wykonawców, a wynagrodzeniem Covec - wyjaśniła rzeczniczka. Dodała, że chodzi o ok. 600 mln zł.

GDDKiA przygotowała także drugi pozew przeciw Covec tym razem o zwrot płatności dokonanych na rzecz podwykonawców chińskiego konsorcjum, którzy pracowali przy budowie dwóch odcinków A2. Tu mowa o ponad 105 mln zł.

"Praktyka przedłużania wypłaty gwarancji nie jest niczym zaskakującym i miała już miejsce np. przy uruchamianiu gwarancji na odcinku A1 Świerklany-Gorzyczki" - poinformowała rzeczniczka.

Ponadto stwierdziła, że wysokość gwarancji była wówczas zbliżona do obecnych kwot gwarancyjnych i wynosiła ponad 109 mln złotych. "Mimo opóźnień w wypłacie, została uzyskana w 100 proc. wraz z należnymi odsetkami" - zaznaczyła Nelken.

GDDKiA podpisała, na przełomie lipca i sierpnia, umowy na dokończenie po Chińczykach budowy odcinków A i C autostrady A2 między Strykowem a Konotopą. Autostrada ma być gotowa jesienią 2012 r., ale drogowcy zapewniają, że kierowcy będą mogli nią pojechać już podczas Euro 2012.

Agata Hernik (PAP)

her/ ago/ amac/ mhr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz