Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gdynia: Referendum ws. strajku w Stoczni Marynarki Wojennej

0
Podziel się:

Na początku przyszłego tygodnia w Stoczni Marynarki Wojennej SA w Gdyni
odbędzie się referendum. Załoga zdecyduje w nim o ewentualnym strajku w zakładzie. Ponad 1300
pracowników firmy nie dostało pensji za czerwiec, a w maju pełne wynagrodzenia otrzymało tylko 30
proc. zatrudnionych.

Na początku przyszłego tygodnia w Stoczni Marynarki Wojennej SA w Gdyni odbędzie się referendum. Załoga zdecyduje w nim o ewentualnym strajku w zakładzie. Ponad 1300 pracowników firmy nie dostało pensji za czerwiec, a w maju pełne wynagrodzenia otrzymało tylko 30 proc. zatrudnionych.

"Liczymy jednak, że zarząd stoczni oraz MON, który jest naszym głównym klientem, obudzą się w końcu, dopełnią formalności i zapłacą zaległe pieniądze" - powiedział w piątek na konferencji prasowej w siedzibie Stoczni MW w Gdyni przewodniczący stoczniowej Solidarności Mirosław Kamieński. W konferencji uczestniczył też m.in. lider drugiego związku działającego w firmie Tadeusz Mirkiewicz z NSZZ Pracowników Wojska.

Zdaniem Kamieńskiego, zobowiązania finansowe władz stoczni wobec pracowników z tytuły niewypłaconych wynagrodzeń wynoszą ok. czterech milionów złotych.

W ramach protestu związkowcy ze Stoczni Marynarki Wojennej nie wykluczają zorganizowania pikiety przed siedzibą MON w Warszawie.

Oprócz żądania spłaty zaległych pensji działacze związkowi Stoczni Marynarki Wojennej oczekują też rozmów z przedstawicielami MON nt. przyszłości zakładu.

"To prawda, że pracownicy nie dostali pensji, są zniecierpliwieni i ja ich rozumiem. Do wczoraj powód tego stanu rzeczy leżał jednak po naszej stronie - po prostu pech nas prześladował w oddawaniu remontowanego okrętu podwodnego +Bielik+. Na szczęście okręt wrócił już z pozytywnych prób na wodzie i dzisiaj wysłaliśmy fakturę za wykonanie remontu do zamawiającego, czyli MON" - powiedział dziennikarzom prezes zarządu Stoczni, MW Roman Kraiński.

Kraiński zadeklarował, że pracownicy otrzymają zaległe pensje, gdy MON zapłaci za remont "Bielika", a na to resort ma teraz 30 dni.

Ponad 99 proc. akcji Stoczni Marynarki Wojennej posiada Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP), pozostałymi dysponuje Ministerstwo Obrony Narodowej, którego zamówienia stanowią w ok. 70 proc. działalność firmy.

Stocznia MW w Gdyni w 2006 r. dwukrotnie straciła płynność finansową. ARP tłumaczyła wówczas, że powodem kłopotów stoczni był przerost zatrudnienia oraz nierentowne kontrakty. Sytuacja poprawiła się pod koniec 2007 r., kiedy zredukowano zatrudnienie; po komercjalizacji przedsiębiorstwa stocznia mogła zacząć realizować zlecenia nie tylko dla wojska, ale też dla kontrahentów cywilnych.

Obecnie stocznia - oprócz zamówień MON - realizuje także kontrakty m.in. dla Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR oraz dla zleceniodawców z Belgii, Wielkiej Brytanii i Norwegii. (PAP)

rop/ dym/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)